Mehmet Şimşek, kendisinden önceki ekonomi politikalarını eleştirdi

Mehmet Şimşek, kendisinden önceki ekonomi politikalarını eleştirdi

Şimşek, Körfez ülkeleri programı kapsamındaki temaslarına devam ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde, Future Investment Initiative Institute tarafından düzenlenen etkinlikte “Geçtiğimiz birkaç yıla bakarsanız para politikası çerçevemizle ilgili sorunlarımız vardı” ifadeleriyle AKP’nin geçmiş dönemdeki ekonomi politikalarını eleştirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar ve Suudi Arabistan'a yönelik Körfez ülkeleri programı kapsamındaki temaslarına devam eden Mehmet Şimşek, Suudi Arabistan'ın Riyad kentinde Future Investment Initiative Institute tarafından düzenlenen ve IMF Başkanı Kristalina Georgieva’nın da yer aldığı etkinlikte konuştu.

Uluslararası yatırımcılara Türkiye ile çeşitli mesajlar veren Mehmet Şimşek, Türkiye'nin yeni bir program ve yeni bir ekiple geri döndüğünü dile getirerek “Çok kapsamlı bir yapısal reform gündemimiz var. Siyasi belirsizlik ortadan kalkıyor” dedi.

Kendisinden önceki ekonomi politikalarını eleştiren Şimşek, “Güveni kaybetmek kolaydır ancak yeniden kazanmak zaman alır. Geçtiğimiz birkaç yıla bakarsanız para politikası çerçevemizle ilgili sorunlarımız vardı” ifadelerini kullandı.

‘PARA POLİTİKASI ÇERÇEVEMİZLE İLGİLİ SORUNLARIMIZ VARDI’

Şimşek’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Önümüzde beş yıl var. Merkez Bankası’nda yeni bir ekip var ve enflasyonu kontrol altına alıp tek haneye indirmek için ne gerekiyorsa onu yapıyorlar. Bu amaçla bir programımız var.

Güveni kaybetmek kolaydır ancak yeniden kazanmak zaman alır. Geçtiğimiz birkaç yıla bakarsanız para politikası çerçevemizle ilgili sorunlarımız vardı. Ancak eylemler sözlerden daha etkili oluyor.

Selektif kredi sıkılaştırmasının yanı sıra geleneksel parasal sıkılaştırma ve niceliksel sıkılaştırma da var. Bu, ileriye dönük enflasyon beklentilerinin sabitlenmesine yardımcı olacaktır.

‘PROGRAMIN UZUN ÖMÜRLÜLÜĞÜ İLGİLİ ENDİŞELER YERSİZ’

Ayrıca piyasa katılımcılarının performansımızı değerlendirebilmesi için takvime bağlı çok kapsamlı bir yapısal reform gündemini de açıkladık. İnsanların güvenini yeniden kazanmak için gerekenlere sahip olduğumuzu ve yatırımcıların geri geleceğini düşünüyorum.

Bunun için iyi işaretler de var. Gerçekten önemli olan sabır ve azim. Biz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın desteğine sahip olduğumuza inanıyoruz. Bu nedenle programın uzun ömürlülüğü ilgili endişeler yersiz.