Meclis’ten HEDEP’in ‘Öcalan’ başvurusuna yanıt: 'Uygun görülürse mümkün'

Meclis’ten HEDEP’in ‘Öcalan’ başvurusuna yanıt: 'Uygun görülürse mümkün'

PKK lideri Abdullah Öcalan’dan 33 aydır haber alınamıyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) milletvekillerinin PKK lideri Abdullah Öcalan’a ilişkin başvurusuna, “uygun görülmesi” durumunda İmralı Cezaevi’nin yerinde incelenebileceğini kaydetti.

HEDEP milletvekilleri, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlik Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve 33 aydır haber alınmayan PKK lideri Abdullah Öcalan ile ilgili 16 Kasım’da başvuru yapmıştı. Başvuruda, “İmralı’da mutlak tecridin sürdüğü, cezaevinin komisyona dahi kapalı olduğu ve bir an önce aile, avukat ve bir siyasi heyet tarafından ziyaret düzenlemesi gerektiği” ifade edilmişti.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın (MA) aktardığına göre başvuruya 7 Aralık’ta yanıt veren TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, söz konusu durum nedeniyle Adalet Bakanlığı ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nden bilgi talep edildiğini belirtti.

‘UYGUN GÖRÜLMESİ DURUMUNDA MÜMKÜN’

Komisyon, İmralı Cezaevi'nin yerinde incelemesi talebine de şu cümlelerle yanıt verdi:

“Söz konusu şikâyetleriniz hakkında Komisyonumuz bünyesinde kurulan ‘Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu’ tarafından yerinde inceleme yapılması, heyet halinde görev yapan Alt Komisyon tarafından uygun görülmesi durumunda mümkün olduğundan başvurunuz, gereği yapılmak üzere komisyon kayıtlarına alınmıştır.”