Meclis Başkanı Kurtulmuş: TBMM, Can Atalay için gereğini yapacak

Meclis Başkanı Kurtulmuş: TBMM, Can Atalay için gereğini yapacak

Kurtulmuş, Can Atalay’ın tutukluluğu ile Ogün Samast’ın tahliyesine ilişkin konuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tutukluk durumu ve Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın tahliyesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Atalay için “TBMM kendi gündemi içerisinde gereğini yapacaktır” diyen Kurtulmuş, Samast'ın tahliye edilmesini yargı sistemine bağladı. 

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, TBMM’de AKP Grubu’na yaptığı ziyaretin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kurtulmuş, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği “hak ihlali” kararına rağmen tutuklu bulunan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın durumuna ilişkin sorulan soruyu şöyle yanıtladı:

“Önümüzde temel meselelerden bir tanesi bütçe meselesi. 11 Aralık'tan sonra TBMM gündemine gelecek. Ondan sonra partiler için yerel seçim trafiği başlayacaktır. Anayasa ve iç tüzük ile ilgili meselelerin yerel seçim sonrasına kalacağı aşikardır.

‘TBMM, KENDİ GÜNDEMİ İÇERİSİNDE GEREĞİNİ YAPACAKTIR’

Mesele iki yüksek yargı arasında tutum farklılığından kaynaklanan bir meseledir. Türkiye anayasal bir hukuk devletidir. Bütün kurumların yetkileri bellidir. Özellikle TBMM, herhangi bir kurum tarafından görevlendirilecek bir yer değildir. TBMM kendi gündemine hakimdir. Kendi gündemi içerisinde gereğini yapacaktır. Bu mesele başta olmak üzere bütün meseleleri çözebilecek yer Meclis'tir. Dolayısıyla herkes rahat olsun. Ortada 12 Eylül darbe Anayasası'nın getirmiş olduğu sorunla karşı karşıyayız. Kurumlar arasında çatışmaları ortadan kaldıracak şekilde bireysel bir örnektir. Bu örnek üzerinden hiçbir önyargı içerisinde olmaksızın, yeni bir anayasanın yapılması mümkün olur diye umuyorum.”

‘YARGI SİSTEMİNDE YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR VAR’

Gazeteci Hrant Dink'in katili Ogün Samast'ın tahliyesi hakkındaki soruyu da yanıtlayan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Mahkemenin verdiği bir karar var. Burada da infaz sistemiyle ilgili yeni belki düzenlemeler yapılması lazım. Ağırlaştırılmış müebbet cezası alan birisi, yaştan dolayı cezası belli süreye indirilmiş. Ondan sonra maalesef iyi hal sebebiyle serbest bırakılmış. Bütün bunlar yargı sistemimizle de yeniden gözden geçirilmesi gereken hususların olduğunu ortaya koyuyor. Tüm bunları ortaya koyarak yeniden gözden geçirilmesi kanaatindeyim.”