Mahkeme usulsüzlük tespit etti: Gökçek, evini ABB’ye teslim edecek

Mahkeme usulsüzlük tespit etti: Gökçek, evini ABB’ye teslim edecek

Melih Gökçek’in kullandığı konutların satışında usulsüzlük tespit edildi.

AKP’li eski Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Melih Gökçek’in, 2018 yılında ABB’den eşi ile avukatları adına aldığı ve halen kullandığı dubleks konutlar, ABB Başkanı Mansur Yavaş'ın açtığı dava sonucu satışında usulsüzlük tespit edilerek ABB’ye devredildi.

ABB Başkanı Mansur Yavaş, eski ABB Başkanı Melih Gökçek’in daha önce belediye lojmanı olan Dikmen’deki konutları kanuna aykırı bir şekilde eşi Nevin Gökçek ile avukatları Fatih Atalay ve Salih Çelen adına satın almasına karşı dava açmıştı.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, satın alma işleminin usulsüz olduğuna ve Gökçek’in halen konut ve ofis olarak kullandığı taşınmazların ABB adına tesciline karar verdi. Gökçek, hukuksuz bir biçimde ikamet ettiği evden tahliye edilecek.

‘KANUN HÜKÜMLERİNE AYKIRI ŞEKİLDE YAPILAN İHALE…’

Mahkeme kararında “emredici kanun hükümlerine aykırı şekilde yapılan ihale sonucunda oluşan sicilin hukuken geçerli bir sebebinin bulunmadığı ve dava konusu taşınmazların davalılar adına tescilinin yolsuz tescil niteliğinde bulunduğu anlaşılmakla (…) davanın kabulü ile Fatih Atalay, Salih Çelen ve Nevin Gökçek adına olan tapu kayıtlarının iptali ile bu taşınmazların davacı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı adına tesciline karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.