Kuzey Kıbrıslı akademisyene 'Erdoğan'a hakaret' soruşturması

Kuzey Kıbrıslı akademisyene 'Erdoğan'a hakaret' soruşturması

Akademisyen Ulaş Altıok'a çeşitli suçlamalar yöneltildi.

Doç. Dr. Hasan Ulaş Altıok hakkında polis tarafından Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

İfade özgürlüğüne ilişkin tartışmalarn yaşandığı Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan bir akademisyen hakkında "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret" suçlamasıyla polis soruşturması başlatıldı. Ülkede yayın yapan Yeni Düzen gazetesinin internet sitesinde yer alan ilgili habere göre akademisyen Doç. Dr. Hasan Ulaş Altıok polise çağrıldığını duyurdu.

Altıok’a "Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki huzur ve dostluğu bozmak kastı ile TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı küçük düşürmek, tahkir etmek, nefret ve hakarete uğratmak" amacıyla yazı yayıp, yayımladığı gerekçesiyle hakkında dava tebliğ edildi. 

'ÖYLE BİR YAZI GÖRMEDİM BİLE'

Gazete Duvar'dan Nikolaos Stelya'nın haberine göre yaşananları sosyal medya hesabından duyuran Altıok, itham olduğu suça ilişkin yazı yazmadığını dile getirerek, "TC-KKTC arasındaki huzuru ve dostluğu bu tür faşizan davranışlar bozmaktadır" açıklamasında bulundu.

Altıok, konuya ilişkin açıklamasında, "'Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki huzur ve dostluğu bozmak kastı ile Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden Cumhurbaşkanı Sn Recep Tayyip Erdoğan’ı küçük düşürmek, tahkir etmek, nefret ve hakarete uğratmak amacıyla 'O iyi insanlar, O Güzel Atlara Binip Çekip Gittiler, Bu Binemedi, Başımıza Kaldı' başlıklı yazıyı yazmak ve yayımlamak suretiyle hakarette bulunmak' Bu yazıyı ben yazmadım. Öyle bir yazı görmedim bile" ifadelerini kullandı. 

'SİZDEN ZERRE KADAR KORKMUYORUZ'

Akademisyen Altıok, ayrıca, "Sizden zerre kadar korkmuyoruz. Çok beklersiniz ama susmayacağız" vurgusunda da bulundu.