Koca: Türkiye, sağlık konusunda da tam bağımsızdır

Koca: Türkiye, sağlık konusunda da tam bağımsızdır

Bakan Koca, sosyal medyadan açıklama yaptı.

İleri Haber

Eris varyantına ilişkin açıklama yapan ve propaganda yürütüldüğünü savunarak aşılama programı uygulanmayacağını söyleyen Bakan Fahrettin Koca, "Türkiye, sağlık konusunda da tam bağımsızdır" ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris varyantına ilişkin yaptığı açıklamalarda toplu bir aşılamanın olmayacağını söylerken, kamuoyunda sürent tartışmalar üzerine yeni bir açıklamada bulundu. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Konular saptırılıyor. Bazı görüşler ve ısrarlı beyanlar kesinlikle bilimsel amaçlı değil" dedi.

"Salgın boyunca alınan tüm kararların arkasında bilim var" savunmasında bulunan Koca, "Bilimsel gelişmeleri asla göz ardı etmedik. Mücadeleyi bilimsel verilerle yönetmiş bir ekibin, şayet gerekli olsa her şeyin en kolay olabileceği bir noktada bilime sırt çevirmesi hiç mümkün mü? Bizleri karşıtı imişiz gibi göstermek isteyenler, ülkemizde başarıyla yürütülen aşı uygulamalarını bilemeyecek kadar bilgisiz olamaz. Çocukluk çağı aşılamalarında oran neden yüzde 95’in üzerinde? Covid-19 salgını başladığında aşı çalışmalarının tamamını yakından takip ettik ve kendi aşımızı da en kısa sürede geliştirip üretmeye çalıştık. Sonunda Turkovac da ortaya çıktı. O dönemde hızla ülke sathında bir aşılama kampanyası yürüttük ve sonuçta çok başarılı olduk. Hayatını kaybeden sağlık çalışanı haberleri çok sıktı. Sağlık çalışanları aşılandıktan sonra bu ölümler çok azaldı" ifadelerini kullandı.

Koca, aşılara ilişkin de "Salgının direncini kırmak için aşı o zaman elzemdi. Virüsle ilk defa karşılaşıyorduk ve bağışıklık sistemimizin virüsü tanıması gerekiyordu. Çok işe yaradı aşılama kampanyamız. Virüs bir RNA virüsü olduğu için çeşitli mutasyonlar geçirdi, virülansı yani hasta etme gücü azaldı. Ya Covid geçirdik ya aşılandık ya da her ikisi birlikte oldu ve sonuçta bünyelerimiz virüsü tanır hale geldi. Virüsün de etkisi azaldı. Mutasyona göre yeni aşılar geliştirilmeye çalışılıyor. Bu normaldir" sözlerini kullandı.

'TÜRKİYE, KÜRESEL PROPAGANDANIN UYGULAMA SAHASI OLMAYACAK'

Propaganda yürütüldüğünü öne süren Bakan Koca, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ancak geldiğimiz noktada bir propaganda yürütülüyor. Toplu aşılama propagandası. Toplu aşılamaya kesinlikle ihtiyaç duyulmayan bir dönemdeyiz. Biz gerekli olduğunda gerekeni yaptık. Kapanma gibi toplu tedbirler artık söz konusu değil. Açıkça söylüyorum: Covid-19 için mevcut kişisel tedbirler dışında yeni bir tedbir asla söz konusu değil.

Türkiye, küresel propagandanın uygulama sahası olmayacak. Türkiye, sağlık konusunda da tam bağımsızdır. Covid-19 aşısının yeniden toplu olarak yapılmasını gerektiren, bilimin teyit ettiği bir durum yoktur. Sağlık ve bilim pazarlamanın alanına dâhil değildir."

DAHA FAZLA