Koca: Toplu bir aşılama programına kesinlikle ihtiyaç yok

Koca: Toplu bir aşılama programına kesinlikle ihtiyaç yok

Eris varyantına ilişkin açıklama yapan Bakan Fahrettin Koca, "Önceki gibi toplu bir aşılama programına kesinlikle ihtiyaç görmüyoruz" dedi

İleri Haber

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de de görülen Eris varyantına ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Dünkü Kabine toplantısının ardından basın mensuplarının konuya ilişkin sorularını yanıtladığını belirten Koca, verdiğim cevapları özetlemek istiyorum diyerek paylaşımda bulundu.

Covid-19 sonrası yeni varyantların hasta etme gücünün giderek azaldığını söyleyen Koca, Eris varyantı için de ek tedbire gerek olmadığını belirterek, "Covid-19 yeni ortaya çıktığında, virüs ve hastalık hakkında bilgi bugüne kıyasla yok denecek kadar azdı. Bu sürece karşı verdiğimiz mücadeleden başarıyla çıktık ve bilim büyük bir bilgi birikimine sahip. Yeni varyantlarıyla hasta etme gücü giderek azalan virüsü bilimsel olarak gözlemliyoruz. Eris varyantına karşı ek tedbir gerekmiyor. Tedbirler, bundan daha etkili olan Omicron varyantı döneminde tüm dünyada kaldırılmaya başlanmıştı. Etkisi daha az olan bir varyant için daha fazla tedbir akla uygun olamaz" ifadelerini kullandı.

'KISITLAMA VE KAPANMA GİBİ KELİMELER SÖZLÜĞÜMÜZDEN ÇIKTI'

Eris varyantının hafif bir gribe benzediğini ve hastaneye yatanların sayısının düşük olduğunu kaydeden Koca, "Hasta etme gücü düşük olan bu yeni varyantın, tıpkı Omicronda yaşandığı gibi, kolay bulaşma özelliği var. Sonucu ise hafif bir gribe benziyor. Virüsün bulaştığı kişi sayısı artabilir, ama bu ciddi bir tablo anlamına gelmiyor. Kısıtlama ve kapanma gibi kelimeler sözlüğümüzden çıktı. Grip vakalarına karşı kısıtlama veya kapanmayı ne kadar düşünebilirsek Eris için de o kadar düşünebiliriz. Virüsün bulaştığı kişi sayısı ise uzun zaman önce ölçüt olmaktan çıktı. Bakanlık olarak ölçütümüz Eris varyantı sebebiyle hastaneye yatanların sayısıdır ki bu çok düşük" dedi.

'TOPLU BİR AŞILAMAYA İHTİYAÇ YOK'

"Bu demek değil ki kayıtsız kalalım" diye devam eden Koca, yeni bir aşı programına ihtiyaç olmadığını ve kendi programlarını uyguladıklarını kaydetti:

Koca, şu ifadelerle açıklamalasına devam etti:

"Gripten korunma gibi bir ölçü veya bu dikkatin daha özenlisi isabetli olabilir. Öte yandan, bütün bulaşıcı hastalıklara karşı korumamız gereken, bilhassa kendilerinin dikkatli olması gereken iki grup var. Bu iki grup yaşlılarla kronik hastalığı olanlardır. Bu iki grup, maske takmayı gerektiren ortamlarda maske takmalıdır. Bu önerimizi gribe karşı da geçerlidir.

Yeni bir aşı programımız yok. Çünkü yeni bir aşı programına başvurmayı gerektirecek bir durum yok. Önceki gibi toplu bir aşılama programına kesinlikle ihtiyaç görmüyoruz. Bazı ülkeler aşılama programına itibar ediyor, bu bilimsel bir sonuç olmaktan ziyade bir tür 'boyun eğiş'tir. Biz kendi programımızı uyguluyoruz, bilim boyun eğmez.

Mevsim itibarıyla grip aşısını önemsiyoruz. Bu, hafif grip etkisindeki Eris varyantının grip virüsü ile aynı günlerde etkin olması ihtimaline karşı da önem taşımaktadır. Yaşlılar ve risk grubundaki hastalar grip aşılarını bir an önce yaptırmalı. Bu grupta aşılar tamamen ücretsizdir. Grip aşısı programımızın başlamış olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.

Artık aşılmış süreçlere gereğinden fazla önem vermemiz söz konusu değil. Hedefimiz, sağlık hizmetlerinden memnuniyeti her geçen gün artırmak. Çocukluk çağı bağışıklık aşılama programlarını başarıyla sürdürüyoruz. Tüm aşılarımızı yerlileştirmeyi amaçlıyoruz. Teknoloji transferi ile su çiçeği, kuduz ve hepatit-a aşılarını ülkemizde üretmeyi planlıyoruz. Bizim aşı gündemimiz bu. Amacımız her hastaya sükûnet içinde şifa sunmak.

Doğru bilgilerin yaygınlık kazanmasını amaçlayan açıklamama gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ediyorum."

DAHA FAZLA