Kızılay'ın 'şartlı bağış'ını kabul ettiği Başkent Gaz 'vergiden kaçındı'

Kızılay'ın 'şartlı bağış'ını kabul ettiği Başkent Gaz 'vergiden kaçındı'

Kızılay, Başkent Gaz'ın "şartlı bağış"ını kabul etti.

Maraş merkezli depremlerin ardından başta çadır ve yemek satışı olmak üzere skandal faaliyetleri ile eleştirilerin odağına yerleşen Kızılay'ın, 29 Haziran 2018’de Başkent Gaz’ın "şartlı bağış"ını kabul ederek "vergiden kaçınmasını" sağladığı ortaya çıktı

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre belgede yer alan bilgilerde, Başkent Gaz, Erzincan Kemah İlçesi Göğüsbağı Mahallesi’ndeki kamu arazisine 8 derslikli bir imam hatip lisesi yapmaya karar verdi. Lise binasının inşaatının tüm masraflarını üstlenen Başkent Gaz, binayı tamamlayıp Erzincan Valiliği’ne teslim edeceğini bildirdi.

ŞİRKET İSTEDİ, KIZILAY KABUL ETTİ

Şirket lise binasını inşa edecek müteahhit şirkete ödemeleri Kızılay üzerinden yapmak istediğin belirtti. Başkent Gaz, Kızılay’a aktaracağı parayı okulu inşa eden şirketin hesaplarına belirlenen tarihlerde yatırmasını istedi. Kızılay ise bu talebi "şartlı bağış" adı altında kabul etti.

Başkent Gaz ile Kızılay’ın imzaladığı protokole "Yapım işinin 3 ay içerisinde gerçekleştirilememesi durumunda Başkent Gaz’ın talebiyle bağışın iade edileceği” de belirtildi. Bu ifade de “vergiden kaçınmak” için Kızılay’ın paravan olarak kullandığı yorumlarına neden oldu.

'KIZILAY'A YAPILAN BAĞIŞLAR VERGİ İNDİRİMİ KONUSU YAPILIYOR'

Vergi hukukçusu Prof. Dr. Murat Batı, konuya ilişkin olarak, "Kızılay’a yapılan bütün bağışlar vergi indirimi konusudur. Cumhurbaşkanınca muafiyet tanınan kurumlar ile Kızılay ve Yeşilay’a yapılan bağışlar vergi indirimi konusu yapılıyor" değerlendirmesinde buundu.

ENSAR VAKFI'NA PARA AKTARMIŞTI

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın arkadaşı Aziz Torun’a ait Başkent Gaz'ın daha önce de Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na para aktarması tepkilere neden olmuştu.