Kılıçdaroğlu'ndan AYM'ye 'Can Atalay' çağrısı

Kılıçdaroğlu'ndan AYM'ye 'Can Atalay' çağrısı

Kılıçdaroğlu, Gezi Davası hükümlüleri Can Atalay, Osman Kavala, Tayfun Kahraman'ı tutuklu bulundukları Silivri'deki Marmara Cezaevi'nde ziyaret etti.

Gezi hükümlüleri Can Atalay, Osman Kavala, Tayfun Kahraman'ı cezaevinde ziyaren eden CHP lideri Kılıçdaroğlu, yürütmenin yargı üzerinde kurduğu baskıya ve 'talimatla' alınan yargı kararlarına tepki gösterdi. Yargıtay'ın Can Atalay kararını eleştiren Kılıçdaroğlu, "AYM'nin bir karar vermesi lazım. Can Atalay'ın bir an önce çıkması lazım” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gezi Davası hükümlüleri Can Atalay, Osman Kavala, Tayfun Kahraman'ı tutuklu bulundukları Silivri'deki Marmara Cezaevi'nde ziyaret etti.

Ziyaretin ardından basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, hüküm giymesi gerekçesiyle cezaevinden çıkarılmayan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında değerlendirmelerde bulundu.

‘BU KARARI VERENLERDE YANLIŞLIK VAR’

Atalay'ın seçimlere girmesinin yargı makamlarınca onaylandığını anımsatan Kılıçdaroğlu, "Şimdi diyorlar ki; 'sen hapisten çıkamazsın.' Bir yanlışlık varsa en başta bu kararı verenlerde yanlışlık var. Danıştay hakimleri, Yargıtay hakimleri…" ifadelerini kulandı.

Yargının bağımsız olmadığını ve Saray'dan gelen talimatları yerine getirdiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Şimdi Saray'dan talimat var. (Can Atalay) 'Dışarı çıkarmayacaksın' denilliyor. Yargıtay hukuku çiğnedi" diye konuştu.

‘CAN ATALAY’IN BİR AN ÖNCE ÇIKMASI LAZIM’

Anayasa Mahkemesi'ne çağrı yapan Kılıçdaroğlu, "AYM'nin bir karar vermesi lazım. Can Atalay'ın bir an önce çıkması lazım. Hiç kimse düşünceleri nedeniyle yargılanmamalı" dedi.