Kılıçdaroğlu: 'Erdoğan'ın emriydi' diyerek kimse sıyrılamayacak

Kılıçdaroğlu: 'Erdoğan'ın emriydi' diyerek kimse sıyrılamayacak

Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararını halkın yararına olmamakla suçladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla “bağımsız olması gereken kurum yöneticilerine” seslendi. Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası’nın politika faizini indirimini kastederek, “’Erdoğan’ın emriydi’ diyerek kimse sıyrılamayacak” ifadelerini kullandı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin yeni hizmet binasının bugünkü açılış töreninde yaptığı konuşmadan kesitler içeren bir videoyu Twitter hesabından paylaştı. Videodaki konuşmasında Merkez Bankası’nın bir puanlık politika faizi indirimini yurttaşların değil bankaların yararına olmakla eleştiren Kılıçdaroğlu, videolu paylaşımına “bağımsız olması gereken kurum yöneticilerine” seslendiği bir not da ekledi.

‘ERDOĞAN’IN EMRİYDİ DİYEREK KİMSE SIYRILAMAYACAK’

Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından paylaştığı videoya şu sözleri ekledi:

“‘Erdoğan’ın emriydi; yaptım, oldu’ diyerek kimse sıyrılamayacak. Hele hele bağımsız olması gereken kurumun yöneticileri, bağımsız davranmadılarsa her şeyleriyle sorumlu olacaklardır. Milletin ekmeğiyle oynayanın ekmeği olmaz. Olmayacak.”

‘BANKALARIN KÂRI YÜZDE 400’Ü AŞTI’

CHP lideri, Tekirdağ’da yaptığı konuşmasında ise şu sözlere yer verdi:

“Merkez Bankası, politika faizi bir puan indirdi. Vatandaş sanıyor ki ‘bizim de faizimiz düştü’. Hayır efendim. Merkez Bankası’ndan kredi alacak olan bankaların faizi düştü. Ama bankaların vatandaşa verdikleri kredinin faizi düşmedi, o faiz giderek arttı. Son 6 ayda bankaların kârı yüzde 400’ü aştı. ‘Faize karşıyım’ edebiyatı yapıp bankalara, finans çevrelerine, belli gruplara kaynak aktarıldığını hiç kimse unutmasın. Kur Korumalı Mevduat; para yatıranlar 6 ayda 60 milyar 600 milyon lira gelir elde ettiler. Bunun için 5 kuruş bile vergi ödemeyecekler.

‘MİLLETİN EKMEĞİYLE OYNAYANIN EKMEĞİ OLMAZ’

‘Faizi indirdim’ edebiyatı yapan iktidarın aslında bir avuç tefeciye çalıştığını bütün dünyaya ben de anlatacağım, siz de anlatacaksınız. Politika faizini düşürüp bankalara büyük kâr sağlayanları düşünün… Bu, Merkez Bankası yönetiminin, Saray’dan talimat alıp karar alan yönetimin milletin ekmeğiyle oynaması demektir. Milletin ekmeğiyle oynayanın ekmeği olmaz.”