İstanbul’da sağanak ve fırtına: Bir motokurye yaşamını yitirdi

İstanbul’da sağanak ve fırtına: Bir motokurye yaşamını yitirdi

Valilik, bir kişinin devrilen direğin altında kalarak yaşamını yitirdiğini açıkladı.

İstanbul’da etkili olan sağanak ve fırtına nedeniyle, Kağıthane ilçesinde devrilen aydınlatma direğin altında kalan 20 yaşındaki motokurye yaşamını yitirdi.

Olumsuz hava koşulları yurt genelinde etkisini sürdürürken, İstanbul’da sağanak ve fırtınaya bağlı olarak bir iş cinayeti meydana geldi.

20 YAŞINDAKİ MOTOKURYE YAŞAMINI YİTİRDİ

Kağıthane’de fırtınanın etkisiyle devrilen aydınlatma direğinin altında kalan motosikletlinin kurye olduğu belirlendi. Ağır yaralanan 20 yaşındaki kurye, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği, konuya ilişkin yayımladığı açıklamada şunları kaydetti:

“8.11.2023 Salı Günü, İstanbul’da Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine dayanılarak, yağış ve fırtınaya bağlı oluşabilecek olumsuzluklara karşı SARI kodlu uyarı yapılmıştır. İstanbul, yapılan bu uyarıya paralel olarak 28.11.2023 Salı’yı, 29.11.2023 Çarşamba’ya bağlayan gece saatlerinde, fırtına ve yağışın etkisi altına girmiştir.

Kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle İstanbul’da yaşanan olaylar 29.11.2023 saat 13.00 itibariyle şu şekilde sıralanmaktadır:

İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen havalimanında seferler planlandığı şekilde devam etmektedir.

İDO 7, BUDO 5 olmak üzere toplam 17 sefer olumsuz hava koşulları sebebi ile iptal edilmiş, boğaz trafiği iki yönlü trafiğe kapatılmıştır.

Ekiplerimiz, İstanbul genelinde 9 su baskını, 27 çatı uçması, 43 ağaç devrilmesi, 1 toprak kayması, 66 tehlike arz eden parça ve 2 direk devrilmesi olmak üzere toplam 148 olaya müdahale etmiştir.

‘DİREK DEVRİLMESİ SONUCU YARALANAN VATANDAŞ HAYATINI KAYBETTİ’

Saat 01.07 de Bakırköy İlçesi Zeytinburnu sahilinde 'Kadriye Ana' isimli yakıt yüklü gemi kıyıya yakın bölgede karaya oturmuş olup, gemi mürettebatı Sahil Güvenlik ekipleri tarafından tahliye edilmiştir. Olayda yaralı ve can kaybı bulunmamaktadır.

Saat 02.44 de Kağıthane ilçesi Emniyet evleri mahallesi Büyükdere caddesinde direk devrilmesi sonucu yaralanan vatandaşımız kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir.

Saat 10.42 de Eyüpsultan İlçesi Esentepe mahallesi Gaziosmanpaşa caddesi üzeri inşaat alanında meydana gelen toprak kayması sonucunda 3 adet gece kondu tedbir amaçlı boşaltılmış, evlerde yaşayan vatandaşlar otellere ve misafirhanelere yerleştirilmiştir.”