İcra dosyası sayısı bir yılda yüzde 30 arttı!

İcra dosyası sayısı bir yılda yüzde 30 arttı!

İcra dairelerinde işlemi devam eden dosya sayısı 23 milyon 511 bine ulaştı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Ulusal Yargı Ağı'na (UYAP) sistemine dayanarak yaptığı araştırma ile Türkiye'nin icra haritasını çıkardı. Tekin'in araştırmasına göre son bir yılda icra dosya sayısı yüzde 30 oranında artarken, icra dairelerinde işlemi devam eden dosya sayısı ise 23 milyon 511 bine ulaştı.

Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre, 2022'nin ilk 4 ayında icra ve iflas dairelerine toplam 2 milyon 657 bin yeni dosya geldi. Her gün 18 bin yeni dosyanın açıldığının kaydedildiği araştırmada, 16 milyon kişinin yaşadığı İstanbul'da 8,2 milyon icra dosyası olduğu saptandı. Buna göre, nüfusu 4,3 milyon olan İzmir'de 1,6 milyon, Ankara'da 2 milyon ve Antalya'da ise 1 milyona yakın dosya bulunuyor.

İCRAYA VERİLEN TAKİPTEKİ BORÇLAR 28,3 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI

“Vatandaş boğazına kadar borca battı. 81 ilin 81'inde de ağır bir tablo var. Türkiye icralık oldu” diyen Gürsel Tekin, vatandaşların borçlarını vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçlarının da 28,3 milyar liraya ulaştığını açıkladı.

“Bu tablo yıl sonuna doğru daha da kötüleşecek” diyen Tekin şöyle konuştu:

“Artan enflasyon yüzünden milletin borç ödemeye parası kalmadı. AKP'nin iktidara geldiği 2002'de sadece 8 milyon icra dosyası vardı. Şimdi ise 3 kat artış var. Halk nefes alamaz hale geldi.”

DAHA FAZLA