İcra dosyaları 24 milyonu aştı

İcra dosyaları 24 milyonu aştı

Bu yıl eklenen 5,3 milyonu aşkın dosya ile icra dairelerindeki dosya sayısı 24 milyonu aştı.

Borcunu ödeyemeyen ve icralık olan yurttaş sayısı, 5 Ağustos itibarıyla 24 milyon 53 bin oldu.

Emeğiyle yaşayan yurttaşlar yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle kredi ve kredi kartlarına yönelirken, ödenemeyen borçlar da yeni bir kriz yarattı. Bu yılın başından 5 Ağustos'a kadar olan 7 aylık dönemde icra ve iflas dairelerine 5 milyon 379 bin yeni dosya daha eklendi. İcra dairelerindeki dosya sayısı ise son bir yılda bir milyon 466 bin adet artarak 5 Ağustos itibarıyla 24 milyon 53 bine ulaştı.

'BÜYÜK BİR BORÇ KRİZİ ADIM ADIM GELİYOR'

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre, AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılında 8 milyon icra dosyası bulunuyordu. Söz konusu verilere ilişkin değerlendirmelerde bulunan ve yurttaşların muhtarlıklara gelen icra tebligatlarını bile almaya gitmediğini söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, "Çünkü ödeyemiyorlar. İktidar ise izliyor, hiçbir önlem almıyor. Büyük bir borç krizi adım adım geliyor" şeklinde konuştu.

'YIL SONUNA DOĞRU DAHA DA KÖTÜLEŞECEK'

"Vatandaş boğazına kadar borca batmış durumda. İcra daireleri icra dosyasıyla dolup taşıyor. İcra iflas dosyalarının patlaması, muhtarlıkların tebligatlarla dolmasına neden oldu. Temel ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanan vatandaş kredi, kredi kartı ve borçla yaşıyor" diyen Tekin, "Bu tablo yıl sonuna doğru daha da kötüleşecek. Artan fiyatlar borç ödeme gücünü de düşürüyor. Yıl sonunda çok daha fazla insan hacizle karşılanacak, icra dosyaları iyice patlayacak. AKP, milleti hacze düşüren parti diye anılacak" ifadelerini kullandı.