Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarı: ‘İkinci isim’ hakkında tahliye kararı

Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarı: ‘İkinci isim’ hakkında tahliye kararı

Dava kapsamında yargılanan 7 sanık bugün hâkim karşısına çıktı.

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, 6 yaşındaki kızı H.K.G.’yi imam nikâhı adı altında 29 yaşındaki tarikat üyesi Kadir İstekli ile evlendirmesine yönelik açılan dava kapsamında, H.K.G. için sahte kemik raporu hazırlanmasını sağlayan şüphelilerden Mehmet Emin Marankoz tahliye edildi.

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 6 yaşında evlendirmesine ilişkin olayda, 2012 yılında “sahte kemik yaşı raporu” alınması hakkında açılan ve 3’ü doktor 7 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması bugün görüldü.

Anadolu 20. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya başka suçtan tutuklu sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel ile beraber davanın tek tutuklu sanığı olan ve tarikatın “ikinci ismi” olarak bilinen Mehmet Emin Marankoz katıldı. Diğer tutuksuz sanıklar M.O.B., M.G.L. ve K. Ş. de salonda hazır bulundu.

‘TUTUKLULUKTA GEÇİRDİĞİ SÜRE’ GEREKÇESİ

Mahkeme heyetinin duruşmanın kapalı görülmesine karar vermesinin ardından basın mensupları ve izleyiciler salondan çıkarıldı. Kararını açıklayan mahkeme heyeti, davanın tek tutuklu sanığı olan Mehmet Emin Marankoz'un suç işlendiğine dair kuvvetli suç şüphesi bulunduğu ancak tutuklulukta geçirdiği süreyi göze alarak tahliyesine karar verdi. Duruşma 16 Ocak'a ertelendi.