HEDEP’ten Erdoğan’a ‘50+1’ yanıtı

HEDEP’ten Erdoğan’a ‘50+1’ yanıtı

Oruç, Erdoğan’ın “yüzde 50+1” çıkışına Meclis grup toplantısında yanıt verdi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları Oruç, partisinin Meclis grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın “yüzde 50+1” çıkışına yanıt veren Oruç, “Erdoğan'ın oyları düştüğü için Anayasa'da oynama meselesine ihtiyacımız yoktur” ifadelerini kullandı.

HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları Oruç, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘ERDOĞAN’IN OYLARI DÜŞTÜĞÜ İÇİN ANAYASA’DA OYNAMASINA İHTİYACIMIZ YOK’

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yüzde 50+1 şartının değişmesi isabetli olur” çıkışına ilişkin konuşan Oruç, şunları kaydetti:

“Erdoğan Anayasayı buruşturulacak kağıt, canı istediğinde oynanacak bir oyuncak zannediyor. Ey Erdoğan, 50+1'i sen getirdin, tek adam rejiminin inşa edilmesi için otoriter yönetimin öncülüğünü yaptı, onun şahsi öncülüğü de senin şahsında cisimleşmiştir.

Bizim için 50+1 demek erkek+erkek demektir. Bu 40+1'e de inse erkek+erkek demektir. O nedenle bizler HEDEP olarak bütün siyasi partilerin doğrudan temsil hakkını savunduğumuzu buradan ilan ediyorum. Demokratik bir sisteme ihtiyacımız var, Erdoğan'ın oyları düştüğü için Anayasa'da oynama meselesine ihtiyacımız yoktur.

‘ÖNÜMÜZ YEREL SEÇİM, KAYYUMCU ZİHNİYETTEN HESAP SORACAĞIZ’

Yerel seçimlere ilişkin de konuşan Oruç, “Önümüz yerel seçim. Lütfen hız kesmeden seçim yarın olacakmış gibi hep birlikte çalışmalarımızı sürdürelim. Kayyumcu zihniyetten hesap soracağız. Bizim olanı geri alacağız. Belediyelerimizi yeniden inşa edeceğiz. Kadın odaklı yerel yönetimlerin nasıl olacağını Türkiye ve dünyaya bir kez daha göstereceğiz” ifadeleri kullandı.