Hatimoğulları: Acıların sınıfsal karakterini anlatmaya devam edeceğiz

Hatimoğulları: Acıların sınıfsal karakterini anlatmaya devam edeceğiz

Tülay Hatimoğulları, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) haftalık grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Hatimoğulları, “Ölüm haberlerini hep yoksulların aldığını görüyoruz. Saray yandaşlarından böyle haberler alınmaz” ifadelerini kullandı.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, partisinin 2024 yılındaki ilk grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kobane davasında savunma yapan eski HDP'li siyasetçilere selam gönderen Hatimoğulları, Kuzey Irak’taki Pençe-Kilit Operasyonunda 9 askerin yaşamını yitirmesi hakkında konuştu.

‘ÖLÜM HABERLERİNİ HEP YOKSULLAR ALIYOR’

Yaşamını yitiren askerler için başsağlığı dileklerini ileten Hatimoğulları, acının sınıfsal karakterini anlatmaya çalıştıklarını belirterek “Asker ailelerin hepsinin yoksul olduğunu ve kerpiç evlerde yaşadığını görüyoruz. Ölüm haberlerini hep yoksulların aldığını görüyoruz. Saray yandaşlarından böyle haberler alınmaz” dedi. 

Yaşamını yitiren askerlerden birinin ailesinin depremzede olduğunu ve yaşadıkları çadıra yetkililer tarafından ısıtıcı gönderildiğini hatırlatan Hatimoğulları "Çadırda yaşayan asker yakınlarına birkaç ısıtıcı bırakıldı ve gidildi. Cenazeleri gelen askerlerin analarının acılarını en iyi Kürt anaları bilir" diye konuştu.

Çatışmanın çözümü için PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşülmesi çağrısını tekrarlayan DEM Parti Eş Genel Başkanı, "Hiç kimse acı yarıştırmaya kalkmasın. Artık kana doydu bu topraklar. Güvenlik değil barış zirveleri düzenleyelim" dedi.

‘SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞI YAPANLARIN PARLAMENTODA YERİ YOK’

Partisinin bugünkü grup toplantısında "DEM Parti'nin parlamentoda yeri yok diyen" MHP lideri Devlet Bahçeli'yi eleştiren Hatimoğullları, "Asıl cellatlerın, savaş çığırtkanlığı yapanların bu parlamentoda yeri yok dedi. Rojava şu an bombalanıyor. Sivillerden intikam almak hangi ahlaka sığar? Bizim yolumuz çözüm üretmenin ve 40 yıllık çatışmayı bitirmenin yoludur" ifadelerini kullandı. 

Tülay Hatimoğulları, iki buçuk ay sonra yapılacak yerel seçimlere yönelik de mesajlar verdi. Aday belirleme çalışmaları kapsamında yapılan ön seçimlerden bahseden Hatimoğulları, bütün adayların parti delegeleri tarafından seçildiğini ve demokrasi tarihine örnek olacağını söyledi.

‘KENT UZLAŞISI’ VURGUSU

Açıklamalarında kayyumlara da değinen Hatimoğulları, "Belediyeleri, seçme ve seçilme hakkının iradesiyle koruyacağız. Anayasaya aykırı gaspçı ve kayyımcı zihniyete bir daha yol vermeyeceğiz, girmelerine izin vermeyeceğiz. Şırnak, Bingöl, Ağrı ve Muş'u mutlaka alacağız" dedi.

Batı illeri için 'kent uzlaşısı' çalışmasını tekrarlayan Hatimoğulları, 'oyun bozucu' güçlerini 'oyun kurucu' haline getireceklerini ve halkın yönetimde olmadığı denklemleri kabul etmeyeceklerini söyledi.