Hakkını arayan tüketiciye arabulucu yükü: Yüzde 3 komisyon ödemek zorunda!

Hakkını arayan tüketiciye arabulucu yükü: Yüzde 3 komisyon ödemek zorunda!

Yapılan düzenlemeyle, aldığı mal ayıplı çıkan tüketici hem ayıplı maldan mağduriyet yaşayacak hem de arabulucuya ayıplı malın bedelinin yüzde 3’ü kadar komisyon ödeyecek.

Tüketici Hakları Derneği (THD) 10 bin 390 liranın üzerindeki uyuşmazlıklarda tüketicilerin, tüketici mahkemelerine doğrudan dava açmalarını önleyecek yeni düzenleme sebebiyle, tüketicilerin arabuluculara yüzde 3 komisyon ödemek zorunda kalacağını bildirdi.

THD Başkanı Turhan Çakar, Hukuk Muhakemeleri yasasında yapılan değişiklikle, tüketici hakem heyetlerine başvuru üst sınırı olan 10 bin 390 TL'nin üzerindeki uyuşmazlıklar için “Arabuluculuk Sistemi” getirildiğini belirtti.

Çakar, tarafların anlaşması halinde arabuluculara hem tüketici hem de karşı tarafın yüzde 3'ten yüzde 6 oranına kadar komisyon ödeyeceğini, bunun da tüketicinin mağduriyetini artıracağınını bildirdi.

'FİRMA TEMSİLCİLERİ GENELLİKLE TALEPLERİ KABUL ETMEZ'

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre Çakar, eleştirilerini şöyle dile getirdi: 

“Arabulucu, firma ile hakkını arayan tüketiciyi anlaşmaya davet edecek. Bu anlaşmada, hakkını arayan tüketici, ayıplı malın bedelinin tamamının kendisine iadesini ya da ayıplı malın yenisi ile değiştirilmesini firma temsilcisinden talep etse bile, genellikle firma temsilcileri bu talebi kabul etmeyeceklerdir.

Eğer, tüketici ile firma temsilcisi anlaşırlarsa her iki taraf anlaştıkları bedel üzerinden yüzde 3'er olmak üzere arabulucuya yüzde altı oranında arabuluculuk bedeli ödemek zorunda kalacaklar.”

'TÜKETİCİNİN YASAL HAKKINI KULLANABİLMESİ İÇİN ARABULUCULUK YASADAN ÇIKARILSIN'

THD Başkanı Turhan Çakar, arabuluculuk sisteminin, arabulucuların çıkarı için, ayıplı mal ve hizmetlerden dolayı tüketicilerin haklarına tam olarak erişmesini engelleyeceği iddiasında bulundu. Çakar, zayıf taraf olan tüketicilerin yasal haklarını tam olarak kullanabilmesi için arabulucu maddesinin yasadan çıkarılmasını istedi. Çakar, “Ayıplı maldan dolayı mağdur olan tüketici, arabuluculuk sistemi nedeniyle hem hakkını tam olarak alamayacak, hem de üzerine arabulucu ücreti ödeyecek” dedi.

DAHA FAZLA