Gökçeada'da kritik imar kararı: Akdeniz foku tehlike altında

Gökçeada'da kritik imar kararı: Akdeniz foku tehlike altında

Gökçeada’da yer alan ve Türkiye'nin ilk ve tek Sualtı Milli Parkı içerisinde bulunan Yıldızkoy’u, yapılaşma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Belediye meclisi tarafından alınan 1/1000'lik imar planı kararı, Koruma Kurulu'ndan geçmesi halinde, Yıldızkoy imara açılmış olacak. İYİ Parti'li meclis üyelerinin oylarıyla geçen karara karşı CHP konuyu yargıya taşıyacağını belirtirken, TİP Kent ve Ekoloji Bürosu ise kararın iptal edilmesi gerektiğini belirti.

Seçkin Barbaros 

Çanakale’ye bağlı Gökçeada'da bulunan Türkiye'nin ilk ve tek Sualtı Milli Parkı içerisinde kalan Yıldızkoy, imara açılıyor. İlk başta 2010 yılında imar süreci başlayan Yıldızkoy için 2015 yılında 100 binlik plan onaylanmış ardından belediye meclisinin 4 Ekim tarihihli oturumunda yapılan oylaamada Yıldızkoy için 1/1000'lik plan oy çokluğuyla kabul edildi. Oylamada; CHP'li 2 üye ret, İYİ Partili 4 vekil ile AKP iki vekil kabul oyu verdi. Meclisin aldığı kararın ardından konu ilerleyen günlerde Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından görüşülecek. İlgili kurulun vereceği karar nadir ekosistemlerden biri olan bölge için son derece önem arzediyor. 

İYİ PARTİLİ ÜNAL ÇETİN: 'TURİZMİ KALKINDIRMAK ADINA'

Gökçeada Belediye Başkanı İYİ Partili Ünal Çetin konuyla ilgili "Gökçeada, Kuzey Ege'de milli politikalarımızı devam ettirmek adına ve aynı zamanda bacasız sanayi olan turizmi de kalkındırmak adına çok ciddi bir şekilde projeksiyon koyacağımız bir alan. Bu konuyla alakalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Balıkesir ve Çanakkale 1/100.000 çevre düzeni planını yaparken, bütün projeksiyonları ortaya koyarak, bir planı 2015 yılında onaylamış bulunmakta. Mevcut bahse konu alanla, lokasyonla alakalı olarak çevre düzeni planımızda belirtildiği üzere orası konut gelişim alanı. Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk çerçevesinde biz ülkemizin genel milli politikalarını yaşadığımız lokasyonda devam ettirebilmek adına, devletin çıkartmış olduğu yasalar, planlamalar ve aynı zamanda yönetmelikler düzeyinde devam ettirmemiz gerekiyor. Belediye Meclisi'nden geçirdiğimiz konu şudur. 1/5000'lik planlara esas revizyon yaparak oradaki yapı yoğunluğunu azaltmak, projeksiyon nüfusu düşürmek ve mevcut emsallerle orada mevcut ekosisteme zarar vermeden insanların çok daha nezih bir ortamda yaşayabilecekleri lokasyon yaratmaktı. Burası 2'nci derece arkeolojik sit alanı. Kültür Varlıkları Koruma Kurulu, 1000'lik uygulama imar planlarını onaylama aşamasındayken, biz buranın mevcut lokasyonunun önemini ve ehemmiyetini bilerek, oradaki yapılaşma yoğunluğuyla birlikte nüfus projeksiyonunu da göz önünde bulundurarak emsali tamamen minimize ettik. Günübirlik tesis alanlarında kıyı kanuna bağlı kalmak koşuluyla maksimum yüzde 20 olan emsali yüzde 5'e çektik. Aynı zamanda konut alanlarında ifraz koşullarını 1000 metrekareye indirip, bu 1000 metrekaredeki toplam emsali yüzde 20'ye düşürerek, yapılaşma ve nüfus projeksiyonu minimize ederek, oradaki ekosistemi ve mevcut yaşam koşullarını en iyi hale getirdik" diyerek meclis kararını savundu. 

'KAMU GÖREVLİSİYİM'

Çetin yaptığı açıklamada "Ben de böyle güzel koyların imara açılmasına çok sıcak bakmıyorum. Ama burası hukuk devleti ise burası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmış çevre düzeni planına göre konut gelişim alanıysa, bende Belediye Başkanı olmakla birlikte Ünal Çetin olarak kamu görevlisiyim. Kamu görevlisi olarak hukukun ve kanunun gereğini yapmakla görevliyim ve ben onu yapıyorum. Bunu yaparken de o lokasyonun önemini bilen birisi olarak, çocukluğum orada geçti. Orada en iyi koşullarda, en az yapı yoğunluğuyla, en projeksiyon nüfusa indirerek, orada insanların sağlıklı hizmet alabilecekleri, aynı zamanda da Gökçeada'mıza turizm maksadıyla gelen insanların gerçekten sağlıklı hizmet alabilecekleri bir lokasyon yaratmak bizim hedefimizdi" dedi.

CHP: 'KARARI YARGIYA TAŞIYACAĞIZ'

CHP Gökçeada Belediye Meclis üyesi ve İmar Komisyonu üyesi Ahmet Aydın ise CHP olarak konuya ilişkin meclis tarafından alına kararı yargıya taşıyacakarını belirtti.

Yapılaşmaya açılacak olan Yıldızkoy'un sadece Gökçeada için değil, Türkiye ve dünya içinde öbirnemli bir alan olduğunu belirten Aydın "Sualtı florası açısından çok zengin bir yer. Aynı zamanda bu yapılaşmaya açılmak istenen bölge 2'nci derece arkeolojik sit bölgesi. Buranın yapılaşmaya açılması çok yanlış. Yıldızkoy göz bebeği durumundadır. Burada hiçbir yapılaşma olmaması gerekli. Şu andaki başkan ve meclis aslında emsallerde iyileştirme yaptı. Yüzde 40- 45’lerde olan emsalleri yüzde 20’lere kadar çekti. Fakat Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizim grubumuz için yeterli değil. Biz kesinlikle burada hiçbir yapılaşmanın olmamasını istiyoruz. Bu konu meclisin sorunu değil, bu 2010 yılına dayanan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın burayı imara açmasının sorunu. Sorunun da oradan çözülmesini umuyoruz. Bu kararımız Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na gidecek. Kurulun vereceği karar çok önemli. Umarım onaylanmaz. Konuyu yargıya taşımayı düşünüyoruz" dedi.

TİP: 'AKDENİZ FOKU TEHLİKE ALTINDA, KARAR İPTAL EDİLMELDİR!'

Konuyla ilgili olarak TİP Kent ve Ekoloji Bürosu, söz konusu imar planının iptal edilmesi gerektiğinini, Yıldızkoy’un Önemli Doğa Alanı (ÖDA) statüsüne sahip Gökçeada Kuzey Kıyıları içerisinde yer aldığını, Kuzey Gökçeada Kıyıları’nın nesli küresel ölçekte tehdit altında olan Akdeniz foklarını barındırdığını, sayıları son derece azalmış olan bu tür için ÖDA'nın kritik öneme sahip olduğunu, ÖDA alanında aynı zamanda ülkemizde görülen dört balina türünden biri olan İspermeçet balinası bulunduğunu belirtildi.

Yapılan değerlendirmede, Sürecin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Yıldızkoy'un yapılaşma  alanı olarak belirlenmesiyle başladığını, meclis kararıyla devam ettirildiği ifade edilirken,  Akdeniz’de Biyolojik Çeşitlilik Protokolü gereği Akdeniz fokunun korunmasıyla ilgili kıyıdaş ülkelerin sorumluluğu olduğunu, bu sebeple ülkemizin de gereğini yerine getirerek bu yanlış karadan dönülmesi çağrısında bulundu.

DAHA FAZLA