Goethe Enstitüsü'nde grev hazırlığı

Goethe Enstitüsü'nde grev hazırlığı

Sendikal hakkı tanınmayan enstitü çalışanları işvereni protesto etti.

İleri Haber

Alman Kültür Merkezi/Goethe Enstitüsü Ankara çalışanları, sendikal haklarını tanımayan ve toplu sözleşme masasına oturmayan işvereni protesto etti. Sürece ilişkin detayların aktarıldığı açıklamada, "Grev zamanı gelip çatmıştır" denildi.

Anayasal haklarını kullanarak Tez-Koop-İş Sendikası'nda örgütlenen ve toplu görüşme sürecinin başlaması için gerekli yasal başvuruları tamamlayan Alman Kültür Merkezi/Goethe Enstitüsü Ankara çalışanları, işverenin toplu iş sözleşmesi masasına oturmama yönündeki iradesini iş yeri önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla protesto etti.

Sendika adına açıklama yapan Ankara 3 No'lu Şube Başkanı Cemal Yarga, yetki belgesinin alınmasının ardından 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nda belirtilen yasal süreler içerisinde üyelerle bir araya gelinerek, toplu iş sözleşmesi teklifinin hazırlandığını belirtti. Teklifin işverene gönderildiğini kaydeden Yarga, işverenin, çalışanlarının sendikalaşmasına tepki olarak teklifi teslim almadığını ifade etti.

Yarga, İŞKUR aracılığı ile görevlendirilen arabulucunun taraflara çağrıda bulunduğu iki toplantıyada  işverenin katılmadığını ve uyuşmazlığın giderilmesi için yapılan bu girişimlerin işverence yine kabul görmediğini vurguladı.

'GREV ZAMANI GELİP ÇATMIŞTIR'

Yasal süreci içerisinde devam eden toplu iş sözleşmesi sürecinin görüşme yapılamadan işverenin katı tutumu nedeniyle tüketildiğini ifade eden Cemal Yarga, "Şimdi grev zamanı gelip çatmıştır" dedi.

Yarga, "Tez-Koop-İş Sendikası olarak grev ilanından önce Alman Kültür Merkezi/Goethe Enstitüsü işverenliğini, Türk hukukunu ve sendikayı tanıyarak, TİS masasına oturmasına yönelik son bir kez daha uyarmak için buradayız" derken, sadece ulusal değil uluslararası düzlemde de üyelerin haklarının sonuna kadar savunulacağını, Alman Kültür Merkezi/Goethe Enstitüsü Ankara yönetiminin, Münih'teki merkez insan kaynaklarınca uyarılmasına rağmen henüz bir adım atmadığını söyledi.

'SENDİKA HAKTIR ENGELLENEMEZ'

Goethe Enstitüsü işvereninin tutumunun alkış ve ıslıklarla protesto edildiği açıklamaya, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Ankara İl Örgütü de destek verdi. Basın açıklamasında, "Sendika haktır engellenemez", "Zafer direnen emekçinin olacak", "Yaşasın işçilerin birliği, yaşasın Tez-Koop-İş" sloganları atıldı.