FATİH projesinde dağıtılın 1 milyon 437 bin tablet kayıp

FATİH projesinde dağıtılın 1 milyon 437 bin tablet kayıp

FATİH projesi kapsamında dağıtılan 1 milyon 437 bin 800 tabletin akıbeti bilinmiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2010 yılında eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini ve okullarda teknolojiyi iyileştirmek amacıyla başlattığı ‘Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi’ (FATİH) projesi fırsatları eşitlemek yerine derinleştirdi. Eğitim Uzmanı Alaattin Dinçer, “En ucuz tablet bilgisayar setinin 15 bin lirayı bulduğu günümüz ekonomik koşullarında milyonlarca öğrenci bu olanaktan da yoksun kalacak ve bu durumda fırsatlara eşit erişimi olumsuz yönde etkileyecek” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde bu projeyle ilgi başarı faktörleri beş temel esasa dayandırılmış ve “Erişilebilirlik, verimlilik, eşitlik (fırsat eşitliği), ölçülebilirlik, kalite” olarak sıraladı.

‘RESMİ AÇIKLAMA YAPILMADI’

Cumhuriyet’ten Figen Atalay’ın haberine göre eğitim uzmanı Alaattin Dinçer, proje başladığında ortaöğretimden başlayarak bütün öğrenci ve öğretmenlere tablet bilgisayar dağıtılacağı vaadini hatırlattı. Dinçer, şunları söyledi:

“2010’dan 2019’a kadar 9 yılda 1 milyon 437 bin 800 tablet dağıtımı yapıldı. Pandemi döneminde 681 bin 307 tablet, 2022 yılının ocak ayında ise kronik rahatsızlığı nedeniyle yüz yüze eğitime devam edemeyen öğrencilere 6 bin 500 tablet bilgisayar seti verilerek dağıtılan toplam tablet bilgisayar seti sayısı 2 milyon 125 bin oldu. Projenin güncellenen hedefleri arasında tablet bilgisayar dağıtımı yer almıyor. Dağıtılan tablet bilgisayar setlerinin akıbeti ile dağıtımın neden durdurulduğuna dair bugüne kadar herhangi bir resmi açıklama da yapılmadı.”

10 BİN AKILLI TAHTA İLANI

Akıllı/etkileşimli tahta kurulumunda ise proje kapsamına alınan 47 bin 722 okulun yüzde 42.65’inin hala bu teknolojinin kendilerine sağlayacağı olanakları beklediğine dikkat çeken Dinçer, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer verilen ihale ilanına göre, Ocak ayında 10 bin akıllı tahta ilanına çıkıldığını kaydetti. Dinçer şöyle konuştu:

“Bu sayı eğer her yıl için planlanan sayı ise, kurulum yapılmayan 21 binden fazla okulun, dolayısıyla bu okullarda okuyan milyonlarca öğrencinin daha uzun yıllar bu teknolojinin yarattığı fırsatlardan yararlanması olanağı olmayacak.

Ekonomik koşulların olabildiğince ağırlaştığı, en ucuz tablet bilgisayar setinin 15 bin lirayı bulduğu günümüz ekonomik koşullarında milyonlarca öğrenci bu olanaktan da yoksun kalacak ve bu durumda fırsatlara eşit erişimi olumsuz yönde etkileyecek.”

DAHA FAZLA