Ethem Sarısülük'ü anma eylemine polis saldırdı

Ethem Sarısülük'ü anma eylemine polis saldırdı

Ethem Sarısülük’ün vurulduğu Güvenpark’ta yapılan eyleme polis saldırdı.

Gezi eylemlerinin 10’uncu yılında Ankara’da Ethem Sarısülük’ün vurulduğu Güvenpark’ta yapılan eyleme polis saldırdı.

Eylem öncesi Güvenpark polis tarafından ablukaya alındı. Polisler Kızılay’ın çeşitli yerlerinde toplananları da gözaltına alırken, anma için sadece aile ve çok sınırlı sayıda kişinin katılımına izin verildi. Yaklaşık 30 civarında kişinin gözaltına alındığı eylemde Yeşil Sol Parti İzmir Milletvekili Burcugül Çubuk’a da bir polis tarafından yumruk atıldı.

Anmada gözaltına alınan 14 kişinin isimleri şöyle: “Çağla Yeşim Çakır, Songül Doğan, Mustafa Feroğlu, Enes Uğur, Zarife Çamalan, Umut Korkutan, Devin Can Atakan, Tuğulka Köseoğlu, Ilgaz Kekeç, Melih Yıldız, Murat Can Çoban, Dilara, Hüseyin Gökoğlu, Ümit Can Akbulut.”

‘GÜVENLİK ŞUBE MÜDÜRÜ TACİZ ETTİ’

Eylemin ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Toplantıda Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) İzmir Milletvekili Burcugül Çubuk konuştu. Ethem Sarısülük’ün ailesinin yanında olmak istediklerini belirten Çubuk, “Bu nedenler Ankara Emniyeti’nin saldırısına uğradık. İşkence ile gözaltına alınanların yanında olmak istediğimiz için ve bu esnada da Güvenlik Şube Müdürü Muhammed beni taciz etti hem de şiddet uyguladı ve tehditlerine devam etti. Biz kadınlar olarak, Yeşil Sol Parti’nin vekilleri olarak zaten sokak mücadelesinden geldik. İstanbul’da Hanifi’nin Ankara’da Hanifi’nin başaramayacağı bir şey var; Ahmet Şahbaz nasıl bil katil olarak bilinecekse Muhammed ve Hanifi de birer tacizcidir. Biz bu katiller ve tacizciler karşıdında mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu saldırıları tacizleri mücadelemizi engellemeyecek. Bizim vekilliğimizi, mazbatamızı tanımayan sorguladıklarını söylediler” diye konuştu.

Sarısülük anmasında polisin müdahelesi ile karşılaşan kitlenin bir kısmı da Ethem Sarısülük’ün ailesi ile beraber İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’ne geçerek burada basın toplantısı yaptı.

‘HER 1 HAZİRAN’DA GÜVENPARK'TA OLACAĞIZ’

Gezi Direnişi’nin 10’uncu yılı olduğunu hatırlatan İHD Ankara Şubesi Eş Başkanı Sevil Turgut, “Ethem Sarısülük Ankara halkının evladıdır. Bugün alana geldiğimiz de sadece ailesi için izi vereceklerini söylediler ama şunu bilmiyorlar ki Ethem Ankara halkının evladıdır. Biz her yıl olduğu gibi 1 Haziran’da Güvenpark’ta olmaya devam edeceğiz. Anmaya gelen arkadaşlarımıza orantısız şiddet uygulandı bu şiddeti gösterenler bilsinler ki biz her 1 Haziran’da orada olacağız” dedi.

‘KORKUYU GÖRDÜK’

Ethem Sarısülük davasında iç hukuk yollarının tükendiğine dikkat çeken aile avukatı Kazım Bayraktar, “Asıl önemli olan onun sosyalizm ve devrim davası. Bugün bu devrimci sosyalist işçiyi anmak için bir araya geldik fakat bütün Kızılay’ı abluka altına alındığını gördük. Kızılay’ın dört bir yanından katılmak isteyenlere şiddet uyguladı. Polisin bu şiddeti ne kadar büyük bir korku içerisinde olduklarını gösterdi. Güya seçim kazandılar, hileyle kazanmış olmalarına rağmen gördük ki eski yıllardan daha çok korkuyorlar. Bir düşünce açıklamasına bu kadar büyük şiddetle saldırılmasının arkasındaki korkuyu gördük” ifadelerinde bulundu.

Ethem’in katledilmesinin üzerinden 10 yıl geçtiğini ve her sene aynı şiddet ile karşılaştıklarına dikkat çeken anne Sayfi Sarısülük, “Alileri alırız arkadaşlarını almayacağız diyorlar ama benim çocuğum ölmedi, arkadaşları ile beraberdi. Yine yaşatacağız arkadaşlarıyla beraber olacak” diye konuştu.

‘HİÇBİR KUVVET BİZİ MÜCADELEMİZDEN ALIKOYAMAYACAK’

Alana doğru yürürken önlerinin kesildiğinin altını çizen HDP Ankara İl Eş Başkanı Pakize Sinemillioğlu, “Bizi darp ettiler, yanımızdaki onlarca arkadaşımı işkence ile ters kelepçe yaparak gözaltına aldılar. Tepki gösterdiğimizde ‘Biz kazandık, siz onun acısını yaşıyorsunuz’ dediler. Oysaki bu ülkede onlar kazanmadı. Devletin polisi halkı zor kullanarak, işkence, darbederek gözaltına aldı. Hiçbir kuvvet hiçbir şekilde bizi haklı mücadelemizden alıkoyamayacaktır” diye kaydetti. (MA)