Esenyurt’ta konut mağdurlarından eylem: ‘14 yıldır evlerimizi alamadık’

Esenyurt’ta konut mağdurlarından eylem: ‘14 yıldır evlerimizi alamadık’

Konut mağdurları, evlerinin bir an önce teslim edilmesini istiyor.

İstanbul Esenyurt’ta yapımına Fi Yapı tarafından 2009 yılında başlanan siteden ev alan konut mağdurları, evlerinin kendilerine 14 yıldır teslim edilmediğini dile getirerek durumu protesto etti. Eylemde açıklama yapan hak sahibi Can Volkan Dökmeci, “Burada 3 bin 200 kişi, aileleriyle birlikte 10 bin kişi mağdur. Yarım kalan inşaatlar yasası çıksın” ifadelerini kullandı.

Esenyurt’ta 2009 yılında yapımına başlanan ve 2012 yılında teslim edileceği taahhüt edilen siteden ev satın alan yurttaşlar, evlerin hala teslim edilmemesi nedeniyle bugün 14.30 sıralarında Sanayi Mahallesi, Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Fi Side Sitesi'nin önünde eylem yaptı.

14 yıldır tamamlanmayan sitenin önünde bir araya gelen konut mağdurları Fi Yapı’nın patronu Fikret İnan’a suçlamalar yönelterek mağduriyetlerinin giderilmesi talebinde bulundu.

‘3 BİN 200 KİŞİ, AİLELERİYLE BİRLİKTE 10 BİN KİŞİ MAĞDUR’

Eylemde konuşan konut mağduru Can Volkan Dökmeci, 3 bin 200 kişinin mağdur olduğunu dile getirerek şunları kaydetti:

“2009 yılında peşin para vererek buradan bir daire aldık. O zamanki karşılığı yaklaşık 2 buçuk kilo altındı. 2012 yılında evleri teslim etmeleri gerekiyordu, 2012 yılında evler teslim edilmedi. Daha sonra bir ruhsat problemi çıktı. Daha önce başka bir firmaya ait 780 daireli bir site olarak yapılmış ancak 3 bin 200 daire olarak ruhsatı değişti. Ev sahibi çok fazla arttı, bu sebepten dolayı Büyükşehir Belediyesi burayı durdurdu. Durdurduktan sonra her şey arka arkaya geldi. FETÖ bağlantısından dolayı müteahhidin bütün mal varlığına el konuldu. 2015 yılından sonra inşaat geriye doğru gitmeye başladı. TMSF'den Fikret İnan'a devrolduktan sonra biz zannettik ki inşaat tekrar yapılacak, bu sefer de kapı ve pencereler sökülüp hurdacıya satıldı.

Fikret İnan inşaatı bitirmek için bizden bir buçuk milyon para istiyor. Burada ortalama 3 bin 200 daire satıldı, ortalama 250 milyon dolar para toplandı ve ortada para yok. Daha sonra devlete KDV ödeyeceğim diye daire başı 15 bin lira para topladı. O da 27 milyon dolar para ediyor ve bu para kayıp. Burada 3 bin 200 kişi, aileleriyle birlikte 10 bin kişi mağdur, devletimizden istirhamımız yarım kalan inşaatlar yasası çıksın.”

‘YARIM KALMIŞ İNŞAATLARA İLİŞKİN YASAL MEVZUATA İHTİYAÇ VAR’

Mağdurların avukatı Metin Kılıç ise eylemde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“2012 yılı teslim şartıyla konut satın almış ancak aradan geçen 11 yıla rağmen konutlarını teslim alamamış mağdurların haykırışlarını bir kez daha devletimizin en yüce makamlarına ve kamuoyunun dikkatine sunmak için toplanmış bulunmaktayız. Meclisimizde görülmekte olan riskli yapıların yeniden inşası, kentsel dönüşüm yasası kapsamında binlerce konut mağduru ailesini ilgilendirmekte olan yarım kalmış inşaatların tamamlanması yönünde bir yasal mevzuata ihtiyaç vardır. Bunu yüce meclisimizden bekliyoruz. Buradaki binlerce konut mağdurunun sesini bir kez daha duyuruyoruz.”