Erdoğan’dan Kanal İstanbul açıklaması

Erdoğan’dan Kanal İstanbul açıklaması

Erdoğan, gazetecilerle Kanal İstanbul hakkında konuşu. Erdoğan konuşmasında, “Farklı bir İstanbul’u inşa edeceğiz” iddiasında bulundu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, gazetecilerle bir araya geldi. Kanal İstanbul ile ilgili eleştiriler hatırlatılan Erdoğan, "Denizin tuz dengesinin bozulacağı, deprem riskinin artacağı vb. söyleniyor" sorusuna şöyle cevap verdi:

“Kanal İstanbul’a bileşik kaplar usulüyle bakın. Tuzlu su, az tuzlu su... Bunlar bir araya geldiği zaman ortaya ne çıkar? Bunun bir ortalaması çıkar. Karadeniz’in tuz oranı nedir? Marmara’nın tuz oranı nedir? Olaya buradan bakılması lazım. Buradan bakarsanız, ortalamasını yakalarsınız. Kaldı ki bizim burada derdimiz şu: Hatırlayanlarınız varsa, Selimiye’nin önlerinde Independenta tankeri 7-8 ay yandı. Hatta o patlamada hamilelerin erken doğum yaptığı bile yazıldı. Bunun dışında gerek Karadeniz’den gelirken gerek Marmara’dan giderken yalılara çarpan kuru yük gemileri, tankerler oldu. Daha son zamanlarda da bu tür bir kaza yaşandı. Şimdi bu mudur çevre hassasiyeti yoksa bu tehlikelerden arınmış bir kanal mı?”

Erdoğan Kanal İstanbul'la ilgili şöyle devam etti:

“Bu proje kapsamında çok farklı bir İstanbul’u inşa edeceğiz. Üzerinde 5 tane köprünün olduğu, içme suyu hatlarının deplase edildiği bir modeli hayata geçireceğiz. Bundan inanın bunların haberi yok. Hatta, televizyonlarda da Kanal İstanbul’la ilgili görüntüler var. O görüntüler işin nihai hali değil. Onlar üzerinde de bazı çalışmalar yapılarak çok daha farklı bir noktaya gelinecek. Bize göre bu proje, İstanbul’un güzelliğine çevrecilik açısından güzellik katacak ve Boğaz’daki çevre tehdidini ortadan kaldıracak.”