Erdoğancı derneğe 1,4 milyon TL'yi aşan hibe

Erdoğancı derneğe 1,4 milyon TL'yi aşan hibe

AB Başkanlığı, Bab-ı Alem Uluslararası Öğrenci Derneği'ne yaklaşık bir buçuk milyon TL hibe etti.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 20182deki seçimlerden bir gün önce desteğini açıklayan Bab-ı Alem Uluslararası Öğrenci Derneği'ne bir milyon 493 bin TL hibe verildi.

Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Avrupa Birliği Başkanlığı'nın kuruluşu Türkiye Ulusal Ajansı, "2023 Yılı Erasmus + Gençlik Programı Gençlik Katılımı" faaliyeti kapsamında sunulan proje tekliflerinin değerlendirme süreci tamamladı. AB Başkanlığı'na sunulan toplam 63 proje teklifinden, "uygunluk kriterlerini taşıyan" 12 projenin hibe desteği almaya hak kazandığı bildirildi. Başkanlık, 2 projeyi ise "yedek proje" olarak belirledi.

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre başkanlığa sunduğu proje ile hibe almaya hak kazanan kurum ve kuruluşlar dikkati çekti. 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinden bir gün önce AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a desteğini açıklayan Bab-ı Alem Uluslararası Öğrenci Derneği'nin de hibeye hak kazanan kuruluşlar arasında yer aldığı belirtildi.

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yayımlanan kabul listesine göre, 12 ve kuruluşa toplam 496 bin 528 bin euro hibe sağlandı. Bab-ı Alem Uluslararası Öğrenci Derneği'ne sağlanan hibe tutarı, kayıtlara, 51 bin 500 bin euro olarak geçti. Euronun bir Türk lirası karşısında ortalama 29 TL olan değerine göre derneğe "Uluslararası Öğrenci Zirvesi" için sağlanan hibe bir milyon 493 bin TL olarak hesaplandı.

HİBE DESTEĞİ ALAN KURULUŞLAR

2023 Yılı Erasmus + Gençlik Programı Gençlik Katılımı faaliyeti kapsamında hibe desteği alan diğer bazı kurum ve kuruluşlar ile projeler ise şöyle sıralandı:

- Türkiye Yeşilay Cemiyeti: Bağımlılıkla Mücadelede Genç Gönüllülerin Rolü - 50 bin 340 euro

- Hibrit Gençlik Kulübü Derneği: Gençlerin Öncülüğünde Afetlere Karşı Hep Birlikte - 52 bin 980 euro

- Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü: Gence Meslek Gence İyi Gelecek - 29 bin 195 euro

- Genç Acil Durum ve Afet Koordinasyon Platformu: Afet Durumunda Umut Ol - 52 bin 956 euro

- Dayanışma ile Kalkınma: Engelsiz Gençlik - 24 bin euro