Erdoğan ve ailesi hakkındaki çok sayıda habere erişim engeli

Erdoğan ve ailesi hakkındaki çok sayıda habere erişim engeli

Bilal ve Burak Erdoğan hakkındaki haberlere erişim engeli getirildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğulları Bilal ve Ahmet Burak Erdoğan hakkındaki ciddi iddiaların yer aldığı BirGün Gazetesi’nin haberlerine mahkeme kararıyla erişim engeli getirildi.

AKP iktidarı, yargıyı bağımsız medya kuruluşları, gazeteciler ve muhalifler üzerinde “sopa” olarak kullanmaya devam ediyor.

BirGün’de yer alan habere göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğulları Bilal Erdoğan ve Ahmet Burak Erdoğan hakkındaki ciddi iddiaların kamuoyuna duyurulduğu bazı haber ve yazılara mahkeme kararıyla erişim engeli getirildi.

“İnce'nin sözünü ettiği ‘Sevim Tanürek cinayeti’ nedir?”, “Reuters, mahkemenin 'Bilal Erdoğan' kararına itiraz etti” başlıklı haberler ile Bahadır Özgür’ün “Lüks yatta kuzu çevirme ve ‘gizemli’ arkadaş” , “‘Gizemli’ arkadaşın Ada bölümü: Sarallar, Falyalı ve deport” ile “Bilal Erdoğan’ın arkadaşı kara paraya da çözüm olur mu?” başlıklı yazıları, İstanbul Anadolu 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin 20 Temmuz tarihli kararı ile erişime engellendi.

Mahkeme kararıyla erişim engeli getirilen haberlere ilişkin detaylar ise şu şekilde:

  • 18 Haziran 2018 tarihli “İnce'nin sözünü ettiği "Sevim Tanürek cinayeti" nedir?” başlıklı haberde, Ahmet Burak Erdoğan’ın karıştığı trafik kazası anlatıldı. TRT İstanbul Radyosu sanatçısı Sevim Tanürek’in hayatını kaybettiği kazada Erdoğan’ın önce “dalgın olarak araç kullandığı” için kusur oranı sekizde üç (3/8) tespiti yapıldığı ancak dava devam ederken Erdoğan için “tamamen kusursuz” raporu düzenlendiği belirtildi.
  • Bahadır Özgür’ün 21 Aralık 2021’de yayımlanan ve “Bilal Erdoğan’ın arkadaşı kara paraya da çözüm olur mu?” başlıklı yazısında Türkiye’nin jet hızıyla büyüyen ve Bilal Erdoğan’ın da yakınlık gösterdiği belirtilen teknoloji şirketinin kara para trafiğinde kullanılacağına yönelik iddialar yer aldı.
  • Bahadır Özgür’ün 4 Mayıs 2023 ve 9 Mayıs 2023’te yayımlanan “Lüks yatta kuzu çevirme ve ‘gizemli’ arkadaş” ile “‘Gizemli’ arkadaşın Ada bölümü: Sarallar, Falyalı ve deport” başlıklı yazılarında, Bilal Erdoğan’ın Kırgızistan Cumhurbaşkanı’nın lüks yatında yapılan kuzu çevirme partisi yanında yer alan ‘gizemli arkadaşı’ Murat Teksöz ile ilgili bilgiler yer aldı. Yazılarda Teksöz’ün kayyum bağlantıları, hızlı yükselişi ve devlet bağlantıları anlatıldı.
  • 4 Temmuz 2023 tarihli “Reuters, mahkemenin 'Bilal Erdoğan' kararına itiraz etti” başlıklı son haberde ise Bilal Erdoğan‘ın adının geçtiği yolsuzluk şikayetine ilişkin gelişmeler yer aldı. İngiltere merkezli Reuters haber ajansı tarafından gündeme getirilen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da isminin geçtiği bir yolsuzluk dosyasında, İsveçli bir şirketin Türkiye’de ticari ayrıcalıklar kazanmak karşılığında Bilal Erdoğan’ın başında olduğu vakıf ve üniversitelere on milyonlarca dolarlık rüşvet aktarmayı planladığı aktarıldı.