Erdoğan: Türkiye-AB ilişkilerinde fırsat penceresi açıldı

Erdoğan: Türkiye-AB ilişkilerinde fırsat penceresi açıldı

Erdoğan, ABD’deki düşünce kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’de düşünce kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Geçtiğimiz günlerde “Gerekirse Avrupa Birliği ile yolları ayırabiliriz” diyen Erdoğan, burada yaptığı konuşmada ise “Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden canlandırılması için fırsat penceresi açıldığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu kapsamında gerçekleştirdiği ABD ziyareti sırasında düşünce kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

‘TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNDE FIRSAT PENCERESİ AÇILDI’

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın burada yaptığı konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:

“İçinde bulunduğumuz kritik dönemde Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden canlandırılması için fırsat penceresi açıldığını görüyoruz. Şüphesiz tek başına bizim istememiz yeterli değildir. Bu gayretlerimizin hedeflerine ulaşmasında AB'nin tavrı belirleyici olacaktır. ABD ile olan işbirliğimizin gelişmesinden memnuniyet duyuyoruz. Sayın Biden'la yaptığımız görüşmelerde pozitif gündem çerçevesinde temaslarımızı artırma kararı aldık. Terör konusunda işbirliğimizi güçlendireceğiz. Bölgemizde yaşanan her gelişme iyi terörist-kötü terörist ayrımının ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor. Teröristle müzakere olmaz. Dostluk, ortaklık kurulmaz. Terörle ancak mücadele olur.

DEAŞ'tan PKK ve FETÖ'süne kadar insanımızın canına, devletimizin bekasına, demokrasimize kast eden tüm yapılarla mücadelemizi sürdüreceğiz. En fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olarak Suriyeli sığınmacıların güvenli, onurlu geri dönüşünü teşvik ediyoruz. Bu alanlarda ülkelerin münferit çabalarının yeterli olmadığını uluslararası dayanışmanın artırılmasının gerekliliğini görüyoruz. Kurallara dayalı ve adil bir uluslararası düzeni savunuyoruz. Güvenlik konseyi başta olmak üzere BM ve diğer uluslararası kuruluşların günümüzün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde reforma tabi tutulması kanaatindeyiz.

‘NEFRET SUÇLARI HEPİMİZ İÇİN TEHLİKE TEŞKİL ETMEKTEDİR’

Özellikle BM Güvenlik Konseyi'nde daha fazla temsili olması gerektiğine BM Genel Sekreteri dikkat çekti. Bu görüş bizim dile getirdiğimiz 'dünya beşten büyüktür' düşüncesini teyit ediyor. Irkçılık, yabancı karşıtlığı ve bu temelde işlenen ancak kimi ülkelerde ifade özgürlüğü öne sürülerek müsamaha gösterilen nefret suçları hepimiz için tehlike teşkil etmektedir. Bu konuda harekete geçilmesi gerekiyor. Farklı inanç grupları arasında üzüntü verici olayların yaşanma ihtimali artmaktadır. İnsanların barış içinde yaşama iradelerini dinamitleyen bu tür olaylar karşısında Türkiye tepkisini en net şekilde ortaya koymuştur. Bundan sonra hukuk ve demokrasi çerçevesinde tepkimizi göstereceğiz.