Erdoğan: İsrail, Türkiye’deki Mossad operasyonu karşısında şaşkın

Erdoğan: İsrail, Türkiye’deki Mossad operasyonu karşısında şaşkın

Erdoğan, MİT’in kuruluş yıl dönümü etkinliğinde açıklamalarda bulundu.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) 97. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinliği'nde konuştu. Konuşmasında geçtiğimiz günlerde yapılan “Mossad” operasyonuna değinen Erdoğan, “Ülkemizdeki casusluk şebekesini ortaya çıkaran teşkilatımız, bizi tehdit edenlere cevabımızı çok net şekilde vermiştir” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, MİT’in 97. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinliği’nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Konuşmasında geçtiğimiz günlerde yapılan “Mossad” operasyonuna da değinen Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

“Gizli kahramanların nasıl bir özveriyle görevlerini ifa ettiklerini çok çok iyi biliyorum. Rabbim hiçbirinin ayağına taş değdirmesin diliyorum. Türkiye, küresel satranç tahtasından oyun kurucu bir aktör olarak konumunu dünden güne pekiştiriyor. Masada ve sahada güçlü Türkiye iddiamız hamd olsun artık tüm unsurlarıyla gerçekleşmektedir.

Şu gerçeği hemen herkes kabulleniyor, Türkiye küresel satranç tahtasında oyun kurucu bir aktör olarak müessir güç konumunu günden güne pekiştirmektedir.

Karşımızdaki tablo şudur; iddiaların aksine ülkemizde bir eksen kayması yaşanmamış, bilakis uzun arayışlardan sonra ülkemiz asıl eksenini bulmuştur, bu eksenin adı Türkiye eksenidir İşlediğimiz her politikayı tamamen Türkiye eksenine göre gerçekleştiriyoruz.

‘MİT, TERÖRİSTLERE NEFES ALDIRMIYOR’

Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte dünyada taşlar yerinden oynadı. Güvenlik konseptlerinde köklü değişiklikler yaşandı. 5-10 yıl öncesine kadar savunma bütçesinin yük gören ülkeler adeta silahlanma yarışına girdi. Türkiye savunma stratejisine de yatırım yapmaya çok erken başlayan ülkelerden biridir. Ülkemiz elde ettiği başarın hiçbiri tesadüf değildir. Kurumlarımızın emeği ve mücadelesi vardır. İnsansız hava araçlarını etkin şekilde kullanan kurumlarımızın başında MİT Başkanlığı geliyor.

MİT, teröristlere nefes aldırmıyor. Tamamıyla lider kadrolarını yok etme gayretindedir. Şehitlerimizin hesabını teröristlerden misliyle soruyoruz, soracağız. Devletimizin nefesi teröristlerin ensesinden olacak. Türkiye Yüzyılı'nda teröre ve teröriste her yok. Türkiye Cumhuriyeti belki yarına bırakır ama ihaneti ve terörü kimsenin yanına kâr bırakmaz.

Türkiye Cumhuriyeti belki yarına bırakır ama ihaneti kimsenin yanına bırakmaz. DEAŞ'ından FETÖ'süne kadar milletimizi hedef alan yapıya hayat hakkı tanımayacağız. Devletimizin nefesi sürekli teröristlerin ensesinde olacak.

‘CASUSLUK TEŞKİLATININ ORTAYA ÇIKARILMASI İSRAİL'İ CİDDİ MANADA ŞAŞIRTTI’

Ülkemizdeki casusluk şebekesini ortaya çıkaran teşkilatımız, bizi tehdit edenlere cevabımızı çok net şekilde vermiştir. MİT'in İsrail'in Türkiye'deki casusluk teşkilatını ortaya çıkarması İsrail'i ciddi manada şaşırttı. 'Nasıl oldu da bunları toparladınız' gibi... Daha dur bakalım. Bu, bu işin ilk adımı. Türkiye'yi tanıyacaksınız.

Değişen şartlara göre ülkemizin milli güvenlik hassasiyetlerini yeniliyor, güncelliyor, tehdit sıralamasında revizyonlara gidiyoruz.

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile kamu kurumlarında yabancı mesajlaşma uygulamalarının kullanımı da arttı. Pek çok bilgi ve doküman da paylaşılıyor. Bilgi güvenliği açısından ciddi zafiyet oluşturduğu açıktır. Bu konuda devletimizin de harekete geçmesi gerektiği inancındayım Türkiye menşeili uygulamalar alternatif olarak değerlendirilebilir. MİT bu konuda rehber olabilir. Bu çalışmaların takipçisi olacağız. Sizlere her türlü desteği vermeyi sürdüreceğiz.”