Ensarcı belediye başkanından, Ensar yöneticisine ihale yağdı

Ensarcı belediye başkanından, Ensar yöneticisine ihale yağdı

Ensar Vakfı’nın eski yöneticilerinden AKP’li Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Ensar yöneticisi İsmail Şirin’e 284 milyon lirayı aşan ihaleler verdi.

Ersan Kınık

Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı İsmail Şirin ve kardeşleri, Üsküdar Belediyesi’nden aldığı ihalelerle servet sahibi oldu.

Çocuğa yönelik cinsel istismar skandalıyla gündeme gelen Ensar Vakfı’nın Başkan Yardımcısı İsmail Şirin ve kardeşlerine ait şirketler, geçmişte Ensar yöneticiliği de yapan AKP’li Hilmi Türkmen tarafından yönetilen Üsküdar Belediyesi’nin ihalelerini topluyor. Üsküdar Belediyesi’nin, İsmail Şirin ve kardeşlerine verdiği ihalelerin toplam bedeli tamı tamına 284 milyon 838 bin 727 TL’yi bulmuş durumda…

Son olarak Üsküdar Belediyesi, Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre 11 Ağustos 2023’te “Sosyal tesislerde kullanılmak üzere 2023 yılı muhtelif şarküteri malzemeleri alımı” adıyla ihale düzenledi. Diğer birçok ihalede olduğu gibi bu ihalede de teklif veren tek firma Şirin Kardeşler’e ait olan Akis Yiyecek ve İhtiyaç Malzemeleri adlı şirket oldu. 8 milyon 197 bin 625 TL’lik teklifte bulunan şirket ile belediye arasında 6 Eylül’de sözleşme imzalandı.

284 MİLYON 838 BİN LİRALIK İHALE ALDILAR

Bu ihaleyle birlikte Şirin Kardeşlere ait şirketlerin Üsküdar Belediyesi’nden aldığı ihalelerin toplam bedeli 284 milyon 838 bin 727 TL oldu.

İsmail Şirin’in ortağı olduğu “Şirin Kardeşler Gıda İnşaat” isimli şirket 2015 yılından bu yana tamamı Üsküdar Belediyesi’nden olmak üzere toplam bedeli 208 milyon 897 bin 26 TL olan 35 ayrı ihale alırken, İsmail Şirin’in kardeşleri Cemile Şirin ve Ayşe Şirin’e ait olan Akis Yiyecek isimli şirket ise yine tamamı Üsküdar Belediyesi’nden olmak üzere 75 milyon 941 bin 701 TL’lik 47 ayrı ihale aldı.