Emre Olur'u tutuklatan savcı, Peker hakkında 'takipsizlik' vermiş!

Emre Olur'u tutuklatan savcı, Peker hakkında 'takipsizlik' vermiş!

Emre Olur, "Suç işlemek amacıyla örgüte üye olma" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Emre Olur'u tutuklanmasını isteyen savcı Ali Yaşar'ın Sedat Peker'in "silahlanın" çağrısına 2019'da takipsizlik kararı verdiği öğrenildi. Yaşar'ın, Peker'in 'silahlanın' çağrısının ruhsatlı silahlı vurgusunda yapıldığı ve bunun tüm vatandaşlar için yasal bir hak olduğunu öne sürdüğü ortaya çıktı.

Arnavutluk'ta yakalanarak 18 Eylül'de Türkiye'ye iade edilen ve Sedat Peker'in basın danışmanı olduğu belirtilen Emre Olur, "Suç işlemek amacıyla örgüte üye olma" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

DW Türkçe'den Alican Uludağ, Emre Olur hakkındaki soruşturmayı yürüten ve tutuklamaya sevk eden savcı Alim Yaşar ile ilgili çarpıcı bir ayrıntıya ulaştı. Olur'un Peker'le olan ilişkisini suç gören Alim Yaşar'ın, üç yıl önce Sedat Peker'e bizzat takipsizlik kararı veren savcı olduğu anlaşıldı.

‘SİLAHLANIN’ ÇAĞRISINA TAKİPSİZLİK

Takipsizlik kararı verilen ifadeler ise Sedat Peker'in 3 Şubat 2019'da İstanbul Ataşehir'de "Hayır Lokması" adlı bir işyerinin açılışı sırasında yaptığı konuşmada yer aldı. Peker, burada yaptığı konuşmada kalabalığa "silahlanın" çağrısı yaparken, "Tarihin bize öğrettikleri gerçekler var. Silah iyi insanların elinde olduğu zaman bir sigortadır, güvencedir. Bu sebeple kardeşlerim imkânı olan arkadaşlarımız mutlaka ama mutlaka ruhsatlı silahlarını alsınlar. Mutlaka av tüfekleri alsınlar. Mutlaka hazırlıklı olsunlar kardeşlerim. Biz kötüye hazır olalım" dedi.

Şikayet üzerine "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan soruşturma başlatan Savcı Alim Yaşar, Peker'in ifadesini aldıktan sonra "silahlanın" çağrısında bir suç görmeyerek, 25 Haziran 2019 tarihinde takipsizlik kararıyla dosyayı kapattı.

Kararda, silahlanma çağrısının ruhsatlı silahlı vurgusunda yapıldığı belirtilerek, bunun tüm vatandaşlar için yasal bir hak olduğu öne sürüldü. Bu nedenle suçun yasal unsurlarının oluşmadığı belirtildi.