EMO Başkanı Ulutaş: Elektriğe zam gelebilir

EMO Başkanı Ulutaş: Elektriğe zam gelebilir

Mahir Ulutaş, yerel seçim süreci öncesi zam yapılabileceğini kaydetti.

EMO Başkanı Mahir Ulutaş, ekonomideki kötü gidişata dikkat çekti ve yerel seçimler gelmeden önümüzdeki aylarda elektriğe zam yapılabilecğeini söyledi.

Seçimlerin ardından yurttaşlar art arda gelen zamlar ve artan vergiler ve artırılan vergilerle mücadele ederken, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Ulutaş da elektriğe zam gelebileceğini belirtti. Ulutaş, enerji maliyetlerindeki ölçüsüz artışın, alım gücü sorunlarının yanı sıra gelir düşürücü bir etken olarak da genel ekonomiyi baltaladığını söyledi.

"Salgın sonrası dünya genelinde enerji maliyetlerindeki geçici dalgalanmanın tetiklediği zam dalgası, ülkemizin içinde bulunduğu kırılgan ekonomik koşullar nedeniyle bir tsunamiye dönüştü" diyen Ulutaş, "Ne yazık ki ülkemizde maliyetler azalırken dağıtım bedelleri artırılarak fiyatların sabit tutulduğu, maliyet artışlarının ise faturalara yansıtıldığı bir enerji ekonomisi oluştu" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'a konuşan EMO Başkanı Ulutaş, zam beklentisine ilişkin "Döviz kuru ve enflasyon artışı nedeniyle önümüzdeki günlerde yeniden zam yapılması gerektiği ifade edilmekte. 2024'te yapılması beklenen yerel seçimlere yakın tarihlerde zam yapmayı tercih etmeyecekleri için önümüzdeki aylarda zam yapmak isteyebilirler" diye konuştu. 

Ağırlaşan ekonomik koşullara da dikkat çeken Ulutaş, 2021'de 1,8 milyon hanenin elektrik faturası desteği alırken bu rakamın, 2022'de 3 milyon 690 bini aşmasını hatırlattı.

FATURA HESABI

Ulutaş, bir hanenin aylık elektrik faturası ortalamasını şöyle hesapladı:

"EMO hesaplamalarında, 4 kişilik bir ailenin asgari yaşam standartları için aylık 230 kWh’lik enerji tüketeceği varsayılıyor. 4 kişilik ailenin asgari elektrik faturası Ağustos 2017’deki 95 TL'lik seviyeden, bu yılın aynı ayında 345 TL’ye yükseldi. Elektrik faturasının yurttaşa yükü katlanarak artıyor. Elektriğe, Ağustos 2019’da yüzde 23, 2020’de yüzde 14,9, 2021’de ise yüzde 28,9'luk zam yapıldı. Ağustos 2022'de ise artış oranı yüzde 57,9'a ulaştı. Genel seçimlerin yapıldığı 2023'te ise artış oranı yüzde 3,9 ile minimumda tutuldu."

DAHA FAZLA