Emek ve Özgürlük İttifakı'ndan operasyonlara tepki, muhalefete çağrı

Emek ve Özgürlük İttifakı'ndan operasyonlara tepki, muhalefete çağrı

Emek ve Özgürlük İttifakı tarafından operasyonlara karşı “Gün Susma Günü Değil, Faşizme Karşı Birleşme ve Hep Birlikte Ses Çıkarma Günüdür!” başlığıyla bir açıklama yapıldı.

İleri Haber

Emek ve Özgürlük İttifakı tarafından, son günlerde yapılan siyasi operasyonlara karşı yapılan açıklamada, “Bu siyasi operasyon, 14 Mayıs seçimlerinin sonuçlarını etkilemeye dönük bir Saray darbesidir. Kaybedeceğini gören AKP-MHP iktidarının polisleriyle, savcılarıyla, hakimleriyle giriştiği seçim kampanyasının bir ayağıdır” denildi. Muhalefete "sessiz kalmama" çağrısı yapılan açıklamada ayrıca Gazeteci Abdurrahman Gök’ün, “Faşizm yenilecek, hiç merak etmeyin. Bu faşizan düzen defolup gidecek. Kahrolsun faşizm, yaşasın özgür basın!” sözü hatırlatıldı.

21 kentte 25 Nisan’da yapılan operasyonlarda siyasetçiler, basın emekçileri, avukatlar ve sanatçılar gözaltına alınmıştı.

Emek ve Özgürlük İttifakı tarafından bugün, operasyonlara karşı “Gün Susma Günü Değil, Faşizme Karşı Birleşme ve Hep Birlikte Ses Çıkarma Günüdür!” başlığıyla bir yazılı açıklama yapıldı.

‘BU OPERASYON BİR SARAY DARBESİDİR’

“Bu siyasi operasyon, 14 Mayıs seçimlerinin sonuçlarını etkilemeye dönük bir Saray darbesidir. Kaybedeceğini gören AKP-MHP iktidarının polisleriyle, savcılarıyla, hakimleriyle giriştiği seçim kampanyasının bir ayağıdır. Yalanlarla, gerçekle alakası olmayan uyduruk ifadelerle gerçekleştirilen bir kumpastır. Halkımızın iradesinin sandığa yansıması için canla başla çalışan siyasetçilerimizi etkisiz kılma, halkın haber alma hakkı için yoğun emek veren özgür basını susturma, avukatları sandık güvenliğinden alıkoyma amacıyla yapılmıştır” denilen açıklamada ayrıca şu ifadeler kullanıldı:

Amed Şehir Tiyatrosu ve sanatçılar kayyım atandığı ilk andan itibaren halkın iradesinin gasp edilmesine karşı canla başla mücadele etmiş halkımızın onurlu evlatlarıdır. Sahnesiyle, sazıyla, sesiyle mücadele eden sanatçılar susturulmak istenmektedir. Dün olduğu gibi bugün de sanatçılar susmayacak, toplumun sesi olmaya devam edecek.

‘HER SUSKUNLUK FAŞİZMİ DAHA DA BÜYÜTECEKTİR’

14 Mayıs seçimlerine giderken kararlı zafer adımlarımız Saray ve şürekâsını tir tir titretmektedir. Ancak korkunun ecele faydası yoktur. Bunlar AKP-MHP iktidarının son çırpınışlardır. Bu siyasi kırım operasyonları beyhude çabalardır. Emek ve Özgürlük İttifakı büyüyerek yoluna devam ediyor. Faşizm kaybediyor, halklar ve emekçiler kazanacak. Saray rejiminin seçimleri etkilemeye dönük bu darbesine özgürlüklerden ve demokrasiden yana olan herkes karşı çıkmalıdır. Bütün muhalefete sesleniyoruz; Her suskunluk faşizmi daha da büyütecektir.

‘GÖZALTINDAKİLER DERHAL SERBEST BIRAKILSIN’

Gözaltındaki arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır. Siyasi kırım operasyonuyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanan gazeteci Abdurrahman Gök’ün dediği gibi: "Faşizm yenilecek, hiç merak etmeyin. Bu faşizan düzen defolup gidecek. Kahrolsun faşizm, yaşasın özgür basın!"