Emek ve Özgürlük İttifakı, seçimlerin ardından ilk kez toplandı

Emek ve Özgürlük İttifakı, seçimlerin ardından ilk kez toplandı

İttifak bileşenlerinin temsilcileri, HDP Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

İleri Haber

Emek ve Özgürlük İttifakı Koordinasyonu, 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı birinci tur ve Parlamento seçimleri ile 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirme yapmak üzere bugün Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’nde toplandı. Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, “Toplantımızda bir kez daha ortak toplumsal mücadelenin önemine dair güçlü bir irade açığa çıktı” ifadeleri kullanıldı.

Emek ve Özgürlük İttifakı Koordinasyonu, seçimlerin ardından bugün ilk kez bir araya geldi. Partilerin başkanları ve eş genel başkanlarının katılmadığı koordinasyon toplantısında, HDP, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) temsilcileri yer aldı.

‘SEÇİM SÜRECİNE VE SONUÇLARINA İLİŞKİN İLK DEĞERLENDİRMELERİ YAPTIK’

Seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, toplantıya ilişkin şu bilgiler paylaşıldı:

“Emek ve Özgürlük İttifakı Koordinasyonu olarak bugün bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantımızda 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı birinci tur ve Parlamento seçimleri ile 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçim sonuçlarında açığa çıkan durumu ele aldık. İttifakımızın varlık sebebi olan emekçilere ve halklarımıza olan sorumluluğumuzun bilinciyle hem seçim sürecine hem de seçim sonuçlarına ilişkin ilk değerlendirmeleri yaptık.

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın her bir bileşeni kendi değerlendirmelerini ittifakımızın diğer bileşenleriyle paylaştı. Emek ve Özgürlük İttifakı olarak seçimlerden hedeflediğimiz sonuçları alamadığımızı açık yüreklilikle ortaya koyduk. Bundan sonraki süreçte eleştiri ve özeleştiri mekanizmalarını işleterek, bu dönemi bütün boyutlarıyla ele almak, tartışmak ve bundan gerekli sonuçları çıkarmak için İttifakı oluşturan her bileşenin bir seçim muhasebesi yapması gerektiği tespitinde bulunduk.

‘ORTAK TOPLUMSAL MÜCADELENİN ÖNEMİNE DAİR GÜÇLÜ BİR İRADE AÇIĞA ÇIKTI’

 Toplantımızda bir kez daha ortak toplumsal mücadelenin önemine dair güçlü bir irade açığa çıktı. Bu temelde, Emek ve Özgürlük İttifakı olarak halkların, ezilenlerin ortak mücadelesinin kıymetli olduğunu güçlü bir şekilde vurguluyoruz.”