Diyanet personeli, Hatay'da yabancı gazetecilerin ekipmanına el koydu

Diyanet personeli, Hatay'da yabancı gazetecilerin ekipmanına el koydu

Depremler sonrası Hatay'da gazetecilerin ekipmanına el konulduğu ve parçalanarak teslim edildiği ortaya çıktı.

Maraş merkezli depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarını haberleştirmek için Türkiye’de bulunan Yunanistanlı 3 gazetecinin ekipmanına Diyanet İşleri Başkanlığı'nda görevli personel tarafından el konulduğu ve teslim edilen ekipmanın ise parçalanarak kırıldığı ortaya çıktı. 

Serbest çalışan gazeteciler Kyriakos Finas, Victoras Antonopoulos ve Konstantinos Zilos, 16 Şubat tarihinde saat 13:00’da Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Narlıca mahallesinde bulunan toplu gömü alanları yakınında Diyanet personeli ve askerler tarafından çekim yapmamaları konusunda uyarıldı. Gazetecilerin önünden giden ve daha ileride bulunan üçüncü gazeteci Zilos ise bu uyarıyı duymadan mezar alanını fotoğrafladı.

DİYANET'E AİT BİR BİNAYA GÖTÜRÜLDÜLER

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği'nin (MLSA) haberine göre arkadaşları dönünce çekim yapmadan alandan ayrılmayı planlayan gazeteciler, bunun yerine Diyanet’e ait idari bir binaya götürüldü ve burada kamera ve ekipmanlarına el konuldu. Ekipmanlarını geri almak için 5 saat bu binanın dışında bekleyen gazeteciler, akşam otellerine dönerek Yunanistan Büyükelçiliği'nden yetkililerle iletişime geçti

PARÇALANARAK TESLİM EDİLDİ

Bu girişim sonrası 17 Şubat 2023 tarihinde İletişim Başkanlığı Adana Bölge Müdürü Ali İmran Turgut ile iletişime geçen gazetecilere, konulan ekipmanı Diyanet'İN mezar yakında bulunan idari binasından alabilecekleri söylendi. Gazeteciler, toplamda 4 bin 500 euro değerinde olduklarını düşündükleri, 3 cep telefonu ve 2 kameranın parçalanmış olarak kendilerine teslim edildiğini söyledi. 

ANADOLU AJANSI 'HEDİYE EDECEK' DENİLDİ

21 Şubat tarhinde Atina’ya dönen gazetecilere ise Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği'nde bulunan İletişim Ateşesi tarafından yeni ekipman verileceği, bu ekipmanın ise Anadolu Ajansı tarafından "hediye" olarak verileceği belirtildi. Ancak gazeteciler bunun arkasının gelmediğini söyledi.  3 gazeteci, bölgede yaptıkları haberlere dair tüm materyalin kaybolduğunu söyleyerek hukuk önünde haklarını arayacaklarını söyledi.

'GÖRÜNTÜLERE DE EL KONULDU'

Dava açmaya hazırlanan gazetecilerden Antonopoulos, "Hem ekipmanlarımıza hem de bulunan görüntülere el konuldu. Bu anlamda hukuki olarak hem kırılan ekipmanımız hem de işimizin yapılması engellendiği ve üretemediğimiz haberlerimiz yönünden hakkımızı arayacağız" diye konuştu. 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Gazetecileri savunan MLSA Eş Direktörü Veysel Ok, "Dayanışma ve medyanın bu kadar önemli olduğu bu dönemde, gazetecilerin ekipmanlarını parçalamanın hukuken de ahlaken de kabul edilebilir bir tarafı yok. Biz hem zararın tazmini için dava açacağız, hem de bu suçu işleyen Diyanet görevlilerinin tespiti ve cezalandırılması için de savcılığa suç duyurusu yapacağız" dedi.

DAHA FAZLA