DİSK sokağa çıktı: 'Vergi tabana değil tavana yayılmalı'

DİSK sokağa çıktı: 'Vergi tabana değil tavana yayılmalı'

İstanbul Vergi Dairesi önünde basın açıklaması yapıldı.

İleri Haber

"Vergide adalet talebiyle imza kampanyası başlatan DİSK, İstanbul Verdi Dairesi önünde basın açıklaması yaptı. Vergi dilimlerinin yeniden düzenlenmesi talep edilirken, "Vergi tabana değil tavana yayılmalıdır" denildi.

2023 yılı için asgari ücret talebini net 13 bin 200 TL olarak açıklayan DİSK, "vergide adalet" talebiyle başlattığı imza kampanyası kapsamındaki ilk eylemini de bugün İstanbul Vergi Dairesi önünde gerçekleştirdi. Vergi dilimlerinin yeniden düzenlenmesini talep eden DİSK tarafından basın açıklaması yapıldı.

NEBATİ, GÖRÜŞME TALEBİNİ YANITSIZ BIRAKTI

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da eyleme katılırken, yaptığı açıklamada Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin randevu taleplerine dönüş yapmadığını belirtti.

Çerkezoğlu, şunları söyledi:

"Vergide adalet talebimizi ifade etmek ve vergi politikalarında yapılması gerekenleri paylaşmak için bu ülkenin Hazine ve Maliye Bakanı'ndan bir görüşme istedik. Hatta bugün için istedik bu görüşmeyi. Ancak şu ana kadar Nureddin Nebati, DİSK'in görüşme talebine yanıt vermiş değil. Buradan çok açık şekilde söylüyoruz. Hepimizin çalışarak ürettiği toplam değerin bir araya geldiği Hazine'den ve onun nasıl paylaşılacağını belirleyen maliye politikalarından sorumlu olan bakan eğer DİSK'in, milyonlarca işçinin bu talebini ifade etmek üzere görüşme talebini yanıtsız bırakıyorsa bunun kabul edilebilir bir yanı yoktur.

Eğer Hazine ve Maliye Bakanı 'Ben zaten karar verici noktada değilim. Zaten yetkili değilim' anlamına gelmiyorsa, görüşmekten kaçınması sayın bakanın; o zaman derhal milyonlarca işçinin ve emekçinin taleplerini paylaşmak üzere bu görüşmeyi yapmaya ve milyonlarca işçinin talebini, olmazsa olmaz koşullarını ifade etmek için bizimle bir araya gelmeye çağırıyoruz."

'GELİRDE ADALET VERGİDE ADALET'

"Gelirde adalet, vergide adalet" başlığıyla yapılan basın açıklamasında ise asgari ücretin ortalama ücret haline geldiği ve vergi politikaları ile işçilerin sırtındaki yükün daha da arttığı kaydedildi. Vergi dilimlerinin düzenlenmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, "Vergi tabana değil tavana yayılmalıdır" denildi.

'TUZU KURU OLANLAR MİLYONLARIN EKMEK KAVGASINI YOK SAYIYOR'

Basın açıklamasının tamamı şöyle:

"Türkiye'de milyonlarca işçi, emekçi, kamu çalışanı, emekli, dar gelirli şiddetli bir geçim krizi ile karşı karşıya. Bir yandan yüksek enflasyon, diğer yandan artan vergi yükü ile ücretlerimiz erimeye devam ediyor. 'Asgari ücreti enflasyona ezdirmedik', 'Ücretlileri enflasyonun etkilerinden koruduk' diyenler bizlerin yaşadığı sıkıntıları görmezden geliyor. Tuzu kuru olanlar milyonların ekmek kavgasını yok sayıyor.

'ASGARİ ÜCRETİN ORTALAMA ÜCRET HALİNDE GELDİĞİ GERÇEĞİ YOK SAYILIYOR'

'Dünya bizi kıskanıyor' diyenler Türkiye'nin Avrupa'da en düşük asgari ücrete sahip ikinci ülke olduğunu söylemiyor. 'Dünya lideriyiz' diyenler dünyada asgari ücretin bu kadar yaygın olduğu ikinci bir ülke daha gösteremiyor. Asgari ücretin Türkiye'de artık bir ortalama ücret haline geldiği gerçeği yok sayılıyor. Sendikalı olmanın önüne engeller çıkaranlar, grevleri yasaklamakla övünenler Türkiye işçi sınıfını asgari ücrete veya asgari ücrete çok yakın ücretlere mahkum ediyor.

'ÖNCE ENFLASYONU DÜŞÜK GÖSTERİP SONRA DA ENFLASYONA GÖRE ÜCRETLERİ ARTIRARAK EKMEĞİMİZE EL UZATIYORLAR'

Biz zam yağmurunun altında yaşam savaşı verirken 'Enflasyon düşüyor' diyenler, resmi enflasyonu hesapladıkları çarşıyı, pazarı, marketi açıklamıyor. Önce enflasyonu düşük göstererek sonra da enflasyona göre ücretleri artırarak hepimizin ekmeğine el uzatıyorlar. 'Büyüme rekorları kırdık' diyenler; neden bizim ekmeğimizin büyümediğini, aksine her sene daha da küçüldüğünü açıklamıyor. Fabrikalar, bankalar, işletmeler kar rekorları açıklarken bizim yoksullaşmamızın sorumluları hesap vermiyor.

'VERGİ YÜKÜNÜN ALTINDA EZİLİYORUZ'

TÜİK'in resmi verilerinde dahi enflasyon yüzde 84, gıda enflasyonu ise yüzde 103 civarında gerçekleşti. Emeklilerde ve düşük gelirlilerde gida enflasyonu ise yüzde 131-151 arasında. Ama bu da yetmiyor. Yüksek enflasyon nedeniyle büyük alım gücü kaybı yaşayan bizler, bir de vergi yükünün altında eziliyoruz. Ücretlerimiz artsa bile önemli bir bölümü vergiye gidiyor.

'VERGİDE ADALET OLMADAN ÜCRETTE ADALET OLMAZ'

Bizler, DİSK olarak yıllardır hatırlatıyoruz: 'Vergide adalet olmadan ücrette adalet olmaz'

Asgari ücret gündemi vesilesiyle, gelirdeki adaletsizliklerin gündeme geldiği bu süreçte vergi sistemindeki adaletsizliklere de dikkat çekiyor ve taleplerimizi bir kez daha ifade etmek istiyoruz.

- Öncelikle işçilerin gelirlerinden ödedikleri verginin patronlarıyla eşit oranda olması adaletsizliktir.

- Vergi gelirleri içerisinde dolaylı vergilerinin yani tükettiklerimizden alınan vergilerin payının yüzde 70'e yaklaşması adaletsizliktir. Dolaylı vergilerde de en yoksul ve en zengin aynı oranda vergi verir. Böyle adalet olmaz!

- Daha da ötesi yaşam mücadelesi veren işçilerin sanki zenginleşmişler gibi yıl içerisinde daha yüksek oranda vergi vermeleri adaletsizliktir.

'İŞÇİ SINIFI DİLİM DİLİM SOYULUYOR'

2022'de hepimiz tanık olduk. Çarşıya, pazara, markete her gittiğimizde fiyatlar artıyor, evimize gelen her fatura bir öncekinden yüksek oluyor ama işçilerin artması gereken ücretleri, vergi dilimleri nedeniyle yıl içerisinde düşüyor. Yani işçi sınıfı dilim dilim soyuluyor!

'ÇALIŞANLAR, GELİRLERİNİN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNÜ VERGİ OLARAK DEVLETE ÖDEDİ'

Çalışanlar sanki çok zenginlermiş gibi nisan ve mayıs aylarında yüzde 20'lik ikinci vergi dilimine, eylül ayında ise yüzde 27'lik üçüncü vergi dilimine girerek gelirlerinin büyük bölümünü vergi olarak devlete ödedi. Örneğin ocak ayında 637 TL vergi ödeyen bir çalışan, eylül ayında 2 bin 342 TL vergi ödedi.

'VERGİ DİLİMLERİ HAKKANİYETLİ BİÇİMDE YÜKSELTİLMEZSE 2023 YILINDA DA SOYGUN DEVAM EDECEK'

Eğer vergi dilimleri yeniden değerleme oranına göre artırılsaydı 2000 yılında 2 bin 500 TL olan ilk vergi dilimi 2022'de 81 bin 689 TL olarak uygulanmalıydı. Yani işçiler yaklaşık 82 bin TL kazandıktan sonra bir üst vergi dilimine geçecek, daha yüksek oranda vergi ödeyecekti. Benzer şekilde vergi dilimleri asgari ücret artışı kadar artsa idi ilk vergi dilimi 2022'de 110 bin TL olacaktı. Ama 2022'de ilk vergi dilimini 32 bin TL olarak belirleyerek milyonlarca işçiyi dilim dilim soydular! Eğer vergi dilimleri hakkaniyetli biçimde yükseltilmezse 2023 yılında da bu soygun devam edecek. İşçiler erkenden üst vergi dilimine girecek. Verilen ücret artışları vergiye gidecek!

'VERGİ TABANA DEĞİL TAVANA YAYILMALIDIR'

En başta da ifade ettiğimiz gibi vergide adalet olmadan gelirde adalet olmaz! Vergide adaletin ilkesi ise dünyanın her yerinde aynıdır: Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi almak. Türkiye'de ise 'verginin tabana yayılması' adı altında tam tersi bir durum söz konusudur. Vergi yükü işçilerin, emekçilerin, ücretlilerin dar gelirlilerin sırtına yıkılmaktadır. Vergi tabana değil tavana yayılmalıdır.

Vergide için yapılması gerekenler bellidir:

- Gelir vergisi oranı ücretlilerde yüzde 10'a düşürülmelidir.

- Vergi tarife dilimleri en az asgari ücret veya yeniden değerleme oranında artırılmalıdır.

- İşverenlere uygulanan 5 puan SGK prim desteği çalışanlara da uygulanmalıdır.

- Çağ dışı damga vergisi tümüyle kaldırılmalıdır.

'VERGİ ADALETİ MÜCADELEMİZİ BÜYÜTMEYE KARARLIYIZ'

Özetle, ücretlerden ve tükettiklerimizden değil, kârdan, faizden, ranttan daha fazla vergi alınan, az kazananın az, çok kazanın çok vergi ödediği bir vergi düzeni şarttır. Bu adaletsiz düzene karşı vergi adaleti mücadelemizi büyütmeye kararlıyız!

'HERKESİ BULUNDUĞU HER YERDE İMZA TOPLAMAYA ÇAĞIRIYORUZ'

Vergide adalet için verdiğimiz mücadelemizi şimdi de imza kampanyamızla sürdürüyoruz. Örgütlü olduğumuz tüm iş yerlerinden başlayarak, kentlerin meydanlarında, sokaklarında, işe gidip geldiğimiz duraklarda, nerede bir DISK'li işçi varsa orada taleplerimizi toplumun geniş kesimlerine ulaştırıyoruz. Sadece DISK'li işçileri değil tüm işçileri, ücretiyle geçinen herkesi bulunduğu her yerde imza toplamaya çağırıyoruz.

Asgari değil, insanca yaşam! Asgari ücret değil toplu sözleşme! Asgari ücret 13 bin 200 net! Gelirde adalet vergide adalet!"