DİSK-AR: Dar gelirlinin gıda enflasyonu yüzde 151 oldu

DİSK-AR: Dar gelirlinin gıda enflasyonu yüzde 151 oldu

TÜİK verileri ile yapılan hesaplamaya göre en yoksul kesimin gıda enflasyonu yüzde 151,4 oldu.

İleri Haber

DİSK-AR, kasım ayına ilişkin TÜİK'in enflasyon verileri ile dar gelirli yurttaşların gıda enflasyonunu hesapladı. Buna göre en yoksul kesimin gıda enflasyonu yüzde 151,4 oldu.

Kamuoyunda tartışma yaratan Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre enflasyon kasım ayında yıllık bazda yüzde 84,39 olurken, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise yıllık bazdaki enflasyonun yüzde 170,70 olduğunu açıkladı. DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR) de resmi veriler üzerinden yaptığı hesaplama ile dar gelirli yurttaşların gıda enflasyonunu açıkladı. 

DİSK-AR verilerine göre kasım ayında gıda enflasyonu ortalama yüzde 102,6 olarak gerçekleşirken, emeklilerde gıda enflasyonu yüzde 130,7 oldu.

EN YOKSUL KESİMİN GIDA ENFLASYONU YÜZDE 151,4

Üçüncü yüzde 20'lik gelir grubunun gıda enflasyonu yüzde 11,4 olurken, düşük gelirli ikinci yüzde 20'lik grubun gıda enflasyonu yüzde 132,1, en yoksul yüzde 20'lik gelir grubun gıda enflasyonu ise yüzde 151,4 olarak gerçekleşti.

Dördüncü yüzde 20'lik gelir grubunun gıda enflasyonu yüzde 101,6 olurken, en yüksek gelir grubunun gıda enflasyonu ise yüzde 75,4 oldu.

DİSK-AR'ın açıklamasında söz konusu veriler için "Böylece en yoksul gelir grubu yüzde 151,4 oranında gıda enflasyonu hissederken, en yüksek gelir grubu ise yüzde 75,4 oranında gıda enflasyonu hissetmiş oldu. Bu durum enflasyonun gelir gruplarına göre önemli ölçüde farklı hissedildiğini ortaya koyuyor" ifadelerine yer verildi.

AKP DÖNEMİNDE 55 PUANLIK ARTIŞ

Resmi enflasyonun gelir gruplarının alım gücünü yansıtmadığı vurgulanırken, iktidarı yüzde 29,7'lik enflasyon ile devralan AKP ile geride kalan 20 yılda 55 puanlık artışa da dikkat çekildi.

DİSK'TEN ASGARİ ÜCRET TALEBİ

Enflasyona ilişkin veriler DİSK-AR tarafından paylaşılırken, bugün DİSK Genel Merkezi'nde de 2023 yılına ilişkin asgari ücret talebi duyuruldu. DİSK, asgari ücretin net 13 bin 200 TL olması gerektiğini kaydetti.

DİSK-AR'ın açıklamasının tamamına ulaşmak için tıklayın.