Direnen Trendyol Go kuryeleri de kazandı

Direnen Trendyol Go kuryeleri de kazandı

Hakları için direnen Trendyol Go kuryeleri de kazandı.

Trendyol Express çalışanlarından sonra Trendyol Go kuryeleri de kazandı.

Geçen sene maaşlarına yapılan düşük zammı protesto etmek amacıyla kontak kapatma eylemleri yapan ve eylemleri kazanımla sonuçlanan Trendyol Express çalışanlarından sonra, bu yıl da Trendyol GO çalışanı kuryeler maaşlarına yapılan düşük zammı protesto etmek için kontak kapatma eylemine başlamıştı.

17 Ocak’ta İstanbul’da yaptıkları eylemin ardından şirket yöneticileriyle görüşen ve 22 maddeden oluşan taleplerini açıklayan işçiler, dün Trendyol ile yeniden bir araya geldi.

Kurye temsilcileri, mücadelelerinin kazanımla sonuçlandığını duyurdu. Temsilciler, şirketin bu toplantı sonrasında kuryelere zoom üzerinden açıklama yaptığını aktardı.

MOLA HAKKI, PAKET KOTASI İYİLEŞTİRMELERİ

Sözcü’de yer alan habere göre; ‘Alevli saatler’ olarak belirtilen hafta içi 17.00 ila 22.00 saatleri arasında ve hafta sonu ise 15.00 ila 22.00 arasında mola vermelerinin yasak olduğunu anlatan işçiler, bu saatler arasında tuvalet ihtiyaçlarını dahi gideremediklerini anlatmıştı.

Görüşme sonrası yapılan düzenleme ile çalışanlara ‘alevli saatlerde’ mola hakkı verildi.

Bunun dışında, söz konusu saatlerde 60 paket kotasının getirildiği açıklandı. Yani işçiler 60 paketi saat sınırlaması olmadan ister bir haftada ister bir ayda teslim edebilecek.

Bunun dışında tüm bonus baremlerine ekstra 40 TL eklendiğini duyuran çalışanlar, AVM'den alınan ilk sipariş ücretinin de 5 TL fazla olacağını aktardı.

TRENDYOL: HAK EDİŞLER YÜZDE 120 ARTTI

Yeni düzenlemelerin kuryelerin tüm sorunlarını çözmediğinin altını çizen çalışanlar, yine de önemli bir deneyim yaşadıklarını, birlikte direnmeleri sonucu kazanım sağladıklarını anlattı ve açıklamalarında “Zam süreçlerinde şeffaflıkla örgütleneceğiz, zaferleri birliğimizle kazanacağız” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan, Trendyol’dan da dünkü görüşmeler sonrası yapılan yeni düzenlemelere ilişkin açıklama geldi.

Yapılan açıklamada, “Yeni faaliyet döneminde, Trendyol Go taşıyıcı iş ortaklarımızın hak edişleri, bir önceki yıla göre yüzde 120 artmıştır” denildi.

Ocak 2022 döneminde bir saat taşıma faaliyeti gösteren bir iş ortağının hak edişi 45 TL iken, Ocak 2023 döneminde bir saat taşıma faaliyeti gösteren bir iş ortağının hak edişi yapılan yüzde 120 senelik artış oranı ile birlikte 100 TL seviyesine geldiğini açıklayan Trendyol’un açıklamasına şöyle devam edildi:

‘AYLIK NET KAZANÇ 11 BİN 400 TL’YE ÇIKTI’

“Bir önceki artış dönemi olan Temmuz 2022 ile kıyasladığımızda ise, hak edişlerde yüzde 60 oranında artış gerçekleşmiştir.

Ayrıca dün akşam gerçekleşen görüşmeler sonrasında yapılan artışla birlikte günde ortalama 8 saat faaliyet gösteren bir taşıyıcı iş ortağımızın aylık net kazancı 11 bin 400 TL'ye yükselmiştir.

Ayrıca, iş ortaklarımızın açıklanan faaliyet modeline ilişkin görüşleri ve talepleri de kendileriyle bir araya gelerek hassasiyetle değerlendirilmiş ve gereken tüm aksiyonlar alınmıştır.

Trendyol Go taşıyıcı iş ortaklarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”

DAHA FAZLA