DEM Parti’den YSK önünde eylem: ‘Bu bir siyasi darbedir’

DEM Parti’den YSK önünde eylem: ‘Bu bir siyasi darbedir’

Partinin eş genel başkanları Hatimoğulları ve Bakırhan açıklamalarda bulundu.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), 31 Mart’ta Van’da belediye başkanı seçilen Abdullah Seydan’ın memnu haklarının iptal edilerek mazbatanın AKP Adayı Abdulahat Arvas’a verilmesinin ardından, Yüksek Seçim Kurulu (YHS) önünde eylem düzenledi.

DEM Parti Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın memnu (seçilme) haklarının geri alınmasının ardından, Van İl Seçim Kurulu, mazbatanın seçimi Zeydan’dan yaklaşık 30 puan geride tamamlayan AKP Adayı Abdulahat Arvas’a verilmesine karar verdi.

Kamuoyunda tepkilere neden olan kararın ardından DEM Parti Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları ile MYK üyeleri YSK’nin önünde eylem yaptı.

‘HALKIN İRADESİ GASP EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR, BU BİR SİYASİ DARBEDİR’

Eylemde yapılan basın açıklamasında konuşan Tuncer Bakırhan, şunları kaydetti:

“Daha önce kayyımlar aracılığıyla yapılan müdahaleler şimdi seçim kuruluyla yapılıyor. Van'da Türkiye'de eşi benzeri görülmemiş bir oyla 14 yerleşim biriminin tamamını kazandı DEM parti. Belli ki bu birilerini rahatsız ediyor.

Adalet Bakanlığı'nın eliyle halkın iradesi gasp edilmeye çalışılıyor. Bu bir siyasi darbedir. Buna son verilmesi gerekiyor. Kaybedenler kayyumcu zihniyet oldu. Kazanan yine halkımız oldu. Zeydan başkanımız İl Seçim Kurulu'na başvurdu. Başvurusu kabul edildi. Aday olmasında herhangi bir engel olmadı.

‘BU SADECE DEM PARTİ'NİN SORUNU DEĞİLDİR’

İki günlük itiraz sürecinde de başta Adalet Bakanlığı olmak üzere kimse itiraz etmedi. Adaylık süreci itirazsız tamamlandı. Ancak daha sonra halkın kararlı duruşu birilerini rahatsız etti. 

Buradan Adalet Bakanlığı'na seslenmek istiyoruz: Bu hile değil nedir? Bu seçim hırsını Van halkından çıkarmak değil de nedir? Van halkının iradesine sahip çıkacağız. Bu sadece DEM Parti'nin sorunu değildir. 

Sandık koyacaksın. YSK tarafından adaylığı resmileşecek. Seçimi kazanacağız. Olmadı diyeceksin. Yargı eliyle gasp etmeye çalışacaksın. Buna izin vermeyeceğiz. Duyarlı bütün çevreleri bu siyasi darbe karşısında Van halkıyla dayanışmaya, mücadele etmeye davet ediyoruz.”

‘ERDOĞAN, ‘HALKIN İRADESİNE SAYGI DUYACAĞIZ’ DEMİŞTİ’

Basın açıklamasında konuşan Tülay Hatimoğulları ise şunları söyledi:

“Bu başarıyı hazmetmeyenler, bu kumpası önceden hazırladıklarına kanaat getiriyoruz. Başvurusu yapılmış bütün denetim süreçlerinden geçmiş, hiçbir şekilde itiraz edilmemiş ve adaylığı onanmış olan sevgili Abdullah Zeydan'ın seçimlere 48 saat kala bu konu gündeme getiriliyor.

Bunu asla kabul etmeyeceğiz. Erdoğan, çıktı bu seçim hezimetinden sonra şunu açıklamıştır: Halkın iradesine saygı duyacağız demiştir. Ama öyle anlaşılıyor ki bu halk Van halkı olunca, buna saygı göstermeyeceklerini bir kez daha gördük.

Hukukçu arkadaşlarımız itirazlarını yapıyorlar. Bu itirazın hukuk çerçevesi içinde değerlendirilmesi gerektiğini bütün Türkiye karşısında dile getiriyoruz.  Mazbatası Abdullah Zeydan'a verilmezse hukuksuzluğa YSK'da adım atmış olacaktır. Başka hukuksuzlukların da önünü açacaklardır. 

‘BÜTÜN DEMOKRATİK HAKLARIMIZI SONUNA KADAR KULLANACAĞIZ’

Biz DEM Parti olarak, bütün hukuki işlemleri Anayasa'ya aykırı şeklinde karar verenlerin hakkında da soruşturma başlatacağız, şikayetlerimizi yapacağız. Bu devran döndüğü zaman tek tek halka hesap verecekler. Buradan son kez çağrımızı yineliyoruz. İtirazımızın YSK tarafından hukuka bağlı bir şekilde değerlendirilmesini istiyoruz. 

Türkiye'deki demokrasi güçlerinin her kesiminden, yüreği demokrasiden yana olan her insanın, Van halkının yanında olduğunu bugün gördük, Saray da bunu görsün, YSK da bunu görsün.

Bu karardan derhal görülmelidir. Bu karar nihai bir karar haline getirilmemelidir. Halkın iradesine nerede olursa olsun eşit bir şekilde sahip çıkılmalıdır. Biz yarın MYK'mızı Van'da topluyoruz. Bu konuda bütün demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızın bilinmesini istiyoruz. İtirazımız yarın verilecek.”