DEM Parti: Kürt meselesine böyle yaklaştıkça dibi göreceksiniz

DEM Parti: Kürt meselesine böyle yaklaştıkça dibi göreceksiniz

Van’da düzenlenen mitingde, Tuncer Bakırhan iktidara seslendi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, partisinin yerel seçimler öncesi düzenlenen son mitinginde Van’da konuştu. Bakırhan, “Kürt’ü, Kürt sorununu baskıyla ve zorla bitirmeye çalışan politikanız iflas etmiştir. Çünkü baskılar karşılık bulmuş olsaydı işte bugün bu meydanı on binler doldurmazdı” ifadelerini kullandı.

Tuncer Bakırhan, DEM Parti’nin Van’da düzenlenen final mitinginde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kürtlerin hiçbir zaman hakları için mücadele etmekten vazgeçmediğini belirten Tuncer Bakırhan, “Kürt’ü, Kürt sorununu baskıyla ve zorla bitirmeye çalışan politikanız iflas etmiştir. Çünkü baskılar karşılık bulmuş olsaydı işte bugün bu meydanı on binler doldurmazdı” diyerek iktidara seslendi.

‘VAN, KÜRT MESELESİNİN DEMOKRATİK YOLLARLA, DİYALOGLA ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYOR’

Kürt halkının müzakereye ve barış elini uzatmaya açık olduğunu vurgulayan Bakırhan, şöyle devam etti:

“Kürt’ü kardeş saysaydınız ve savaşa harcadığınız milyar dolarları emekliler, yoksullar, işsizler için yatırıma dönüştürseydiniz, Türkiye Ortadoğu’nun en gelişmiş ülkesi olurdu. Ama bunların aklı Kürt düşmanlığındadır. Ve Kürt düşmanlığı var olduğu müddetçe ne yoksulu ne emekliyi ne de emekçiyi düşünüyorlar. İşte bugün Van bir kez daha barışı haykırıyor. Van bir kez daha Kürt meselesinin demokratik yollarla, diyalogla çözülmesini istiyor. Van, dilini ve kültürünü özgürce yaşamak istiyor. Van, iradesinin serbest kalmasını istiyor. Van bu hırsız kayyım düzeninin son bulmasını istiyor.”

ERDOĞAN’A SESLENDİ: ‘BAŞINI SARAY’DAN ÇIKAR’

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Sabah akşam DEM Parti’yi konuşacağına bir gün de Saray’dan başını çıkar, bir gün de Saray medyasının dışında bir medyayı izle” diye seslenen Bakırhan sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Sanki uzayda yaşıyor. İnsanlar yoksul, insanlar geçinemiyor. Emekli maaşı 10 bin lira. İnsanlar kirasını ödeyemiyor. Çocuğuna süt alamayan, bez alamayan, mama alamayan bir ülkenin insanları nasıl mutlu olabilir Sayın Erdoğan? Biz mutlu değiliz. Kürtler mutlu değil. Kadınlar hiç mutlu değil. Gençlerin geleceğini çaldınız, umudunu çaldınız. Utanmadan bir de diyorsunuz ki bizimle birlikte Kürtler mutlu ve özgür oldu. Hayır, inşallah siz gittiğinizde Kürtler mutlu ve özgür olacaklardır.

‘KÜRT MESELESİNE BÖYLE YAKLAŞTIĞINIZ MÜDDETÇE DİBİ GÖRECEKSİNİZ’

Değerli halkımız, Van’dan son miting olduğu için bir kez daha seslenmek istiyorum. Sayın Erdoğan; Kürt meselesini çözmeyen çok cumhurbaşkanı gördük, çok başbakan gördük. Ne oldular? Çözüldüler, bittiler, battılar. Kürt meselesini çözmeyen hiçbir parti asla ve kat’a başarıya ulaşmaz. Sizler de Kürt meselesine böyle yaklaştığınız müddetçe en önce 31 Mart'taki yerel seçimlerde sonrasında da yapılacak ilk seçimlerde inşallah dibi göreceksiniz, batacaksınız, biteceksiniz.”