DEM Parti, Diyarbakır’da mazbata aldı: 'Burası halkın belediyesi olacak'

DEM Parti, Diyarbakır’da mazbata aldı: 'Burası halkın belediyesi olacak'

Ayşe Serra Bucak Küçük, İl Seçim Kurulu’ndan mazbatasını aldı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM Parti) Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ayşe Serra Bucak Küçük, İl Seçim Kurulu’ndan mazbatasının aldı. Belediye önünde yurttaşlara seslenen Küçük, “Buradan bir söz daha veriyoruz, önümüzdeki 5 yıl bir daha iradenizi gasp edemeyecekler. Önümüzdeki 5 yıl burası halkın, toplumun belediyesi olacak” ifadelerini kullandı.

31 Mart yerel seçimlerinde DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ayşe Serra Bucak Küçük, İl Seçim Kurulu’ndan mazbatasını aldı.

Küçük, daha sonra DEM Parti’den seçilen ilçe belediye başkanları ve çok sayıda partiliyle birlikte Dağkapı Meydanı’na toplanıp Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi binasına yürüyüş yaptı.

Büyükşehir Belediyesi önünde açıklamada yapan Küçük, bu sabah saatlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımı Vali Ali İhsan Su’nun belediyede yaptığı Meclis toplantısına tepki gösterdi.

‘KAYYUMLARIN YAPTIKLARI HİÇBİR ŞEY YANLARINA KALMAYACAK’

Mazbatanın bugün alınacağı bilinmesine rağmen yapılan meclis toplantısıyla ilgili hukuki süreç başlatacakların söyleyen Küçük, kayyımların yaptığı tüm usulsüzlükleri ifşa edeceklerini belirterek, şöyle konuştu:

“2016 yılında kayyım atandığında Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, hukuksuz bir şekilde cezaevine konuldu. Bugün her ikisi de maalesef aramızda değiller. 2019’da kayyımlar atandığında Selçuk Mızraklı ve Hülya Alökmen mazbatalarını aldılar ama ikisi de şu an cezaevinde konuldu. İradelerine darbe yapılan tüm eşbaşkanlarımıza selam gönderiyoruz. Bu mücadele bitmeyecek. Değerli Diyarbakır halkı, sizler de biliyorsunuz, bu sabah saat 11.00’de İl Seçim Kurulu’nda mazbatamızı alacağımızın bilgisine rağmen, burada bu kayyımcı anlayış, darbeci anlayış, halk iradesini görmek istemeyen darbeci anlayış, halen bir meclis toplantısı yaptı. Elbette devlet yapısında ve yargı önünde bunun hesabı soracağız. Buradan Diyarbakır halkına söz veriyoruz yaptıkları hiçbir şey yanlarına kalmayacak. Söz veriyoruz onların yaptıklarını ifşa edeceğiz ve yargının önüne taşıyacağız.

‘BİR DAHA İRADENİZİ GASBEDEMEYECEKLER, BURASI HALKIN BELEDİYESİ OLACAK’

Kendimizi de kentimizi de demokratik çoğulcu, katılımcı, tüm Diyarbakır halkıyla, tüm gençlerle, kadınlarla, sivil toplum kuruluşlarıyla yöneteceğiz dedik. İşte buradayız ve hep birlikte yönetmek irademiz tamdır. Bu yolda bize destek olan DEM Parti’yi Diyarbakır’da birinci parti seçen bütün halkımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Buradan bir söz daha veriyoruz, önümüzdeki 5 yıl bir daha iradenizi gasbedemeyecekler. Önümüzdeki 5 yıl burası halkın, toplumun belediyesi olacak. Belediyenin kapısı her zaman sizlere açık olacak.”