Darphane'den 2,6 milyon TL'lik ihalesiz alım

Darphane'den 2,6 milyon TL'lik ihalesiz alım

2 milyon 628 bin TL'lik malzeme ihale düzenlenmeden alındı.

Darphane ve Damga Matbaası yönetimi, ihale yapılmasını gerektiren mali sınırları aşan alımları için alınacak malzemeleri 53 parçaya böldü. Böylece, 2 milyon 628 bin TL'lik malzeme ihale düzenlenmeden alındı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü yönetiminin yüz binlerce liralık malzemeyi ihale düzenlemeden almak için birkaç parçaya bölerek aldı. Darphane ve Damga Matbaası döner sermayesinin 2021 yılı hesaplarını inceleyen Sayıştay; kuruma alınan x-ray cihazları, ambalaj, temizlik ve ofis malzemeleri gibi birçok ihtiyaç malzemesi için ihale düzenlemeden bazı firmalara para ödediğini tespit etti.

İhale kanununa göre, büyükşehir sınırlarındaki idareler 121 bin 405 TL'yi, diğer idareler 40 bin 443 TL'yi aşmayan ihtiyaçları ile alımlarını ilan yapmaksızın "doğrudan temin" usulü ile karşılayabiliyor. Bu tutarları aşan ihtiyaçların ise ilan edilerek ve herkese açık ihalelerle temin edilmesi gerekiyor.

2,6 MİLYON TL'LİK MALZEME, 53'E BÖLÜNDÜ

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre hesapları inceleyen Sayıştay, Darphane yönetiminin bu düzenlemedeki sınırlara takılmamak için alım miktarlarını parçalara böldüğünü ortaya çıkardı. Raporda yer alan tespitlere göre Darphane yönetimi; örneğin 814 bin 283 liralık ambalaj, tekstil, temizlik ve hırdavat malzemesini kimseye duyurmadan ve ihale düzenlemeden bir firmadan alabilmek için tam 17 parçaya böldü.

Kurum, toplamda 2 milyon 628 bin TL'lik malzemeyi tam 53 partiye bölerek ihale düzenlemeden, dilediği firmadan dilediği fiyattan aldı. İhale düzenlenmediği için rekabet ortamı ve en uygun fiyat oluşamadı.

ALTIN BASIMI GELİRLEDİ HAZİNE'YE AKTARILMADI

Sayıştay, Darphane yönetiminin dışarıya yaptığı altın basımı işlerinden elde ettiği paraları muhasebe kayıtlarına almadığı gibi Hazine'ye de göndermediğini de ortaya çıkardı. Raporda, "Cumhuriyet Altını basımı sürecinde, müşteriler tarafından getirilen külçe altınların eritilerek üretime dönüştürülmesi karşılığında, ayni olarak tahsil edilen altın baskı bedelinin gelir hesaplarında muhasebeleştirilmediği ve elde edilen hasılatın Hazine'ye aktarılamadığı görülmüştür" denildi.