CHP’li Yücel’den ‘ortak bildiri’ açıklaması: ‘Samimiyetten uzak metin’

CHP’li Yücel’den ‘ortak bildiri’ açıklaması: ‘Samimiyetten uzak metin’

Deniz Yücel, MYK toplantısının ardından açıklama yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Deniz Yücel, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “ortak bildiri” tartışmalarına ilişkin “Bu metinler, kaptı kaçtı şekilde, samimiyetsiz hazırlanan ve terörle mücadeleyi hafife alan metinlerdir” şeklinde konuştu.

CHP Sözcüsü Deniz Yücel, partisinin MYK toplantısının ardından bir basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, konuşmasına yaşamını yitiren askerlerin isimlerini sayarak başlayan Yücel, “Zenginlerin, 'Fakirlerin şehadeti üzerinden siyaset yapmasına' artık tahammülümüz kalmadı” dedi.

‘ŞEHİT CENAZESİ VARKEN MECLİS’TE MANGAL PARTİSİ YAPANLAR BİZE BİLDİRİ DAYATAMAZ’

İçeriksiz kınama metinlerinin yer aldığı A4 kâğıtlarına, altına atılmış samimiyetsiz imzalara tahammüllerinin kalmadığını kaydeden CHP Sözcüsü, şu soruları sordu:

“Milli Savunma Bakanı Gazi Meclis’i neden bilgilendirmiyor? Ulusal yas ilan etmek için ne bekliyorsunuz? İdlip'te 36 evladımız şehit olurken, Rusya’dan hesap soracağız dediniz, eliniz güçlü olsun istedik, Cumhuriyet Halk Partisi, olarak Gazi Meclis’ten çıkan ortak bildiriye imza atmıştık. Ne oldu? Putin’in kapısında dakikalarca bekletilmekten başka bir şey oldu da biz mi bilmiyoruz?”

Yücel, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir grup trol, havuz medyası bizi linç edecek diye gerçekleri söylemekten vazgeçmeyeceğiz. Ankara’da şehit cenazesi varken Meclis’te mangal partisi yapanlar bize bildiri dayatamaz! Şehit haberleri ile yüreğimiz dağlanırken TRT’de müzik yayınlayanlar bize bildiri dayatamaz!

‘PROVOKASYONLAR BİZİ DOĞRU BİLDİĞİMİZİ YAPMAKTAN VE SÖYLEMEKTEN ALIKOYAMAZ’

Bir avuç kendini bilmezin çıkardığı provokasyonun amacının ne olduğunu biliyoruz. Bu provokasyona Manisa'dan katılanların parti aidiyetleri dikkat çekiyor. Hepsi tek tek tespit ediliyor. Şehidimizin ailesi, yakınları provokasyona izin vermedi… Onlar Genel Başkanımızın arayarak yapılanlardan büyük üzüntü duyduklarını ilettiler. Genel Başkanımıza ve bizlere o saldırıyı yapanlar korkak ve karanlık güçlerin elinde maşa olmuş kullanışlı aparatlardır. Bu ve benzeri provokasyonlar bizi doğru bildiğimizi yapmaktan ve söylemekten alıkoyamaz.”

‘KAPTI KAÇTI ŞEKİLDE VE SAMİMİYETSİZ HAZIRLANAN METİNLER’

İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu’nun CHP’nin ortak bildiriye imza atmamasına yönelik eleştirel sözlerine de yanıt veren Zorlu, ortak metni gazetecilere göstererek şunları söyledi:

“Ortak metin, başsağlığı diliyor ve terörün hiçbir zaman amacına ulaşamayacağını belirtiyor. Bizim metnimizde, ‘Askerlerimiz neden şehit düştü?’ diye soruluyor. Milli Savunma Bakanı’nın TBMM’yi bilgilendirmesini istiyoruz biz. Bu metinler, bu bilgilendirmeler yapıldıktan sonra, Meclis’te temsil edilen partiler aydınlatıldıktan sonra ve 12 Mehmetçiğimizin iki günde şehit düşmesinde sorumluluğu olan var mı bunlar konuşulup tartışılıp gerçek bir ortak mutabakatla hazırlanması gereken metinler. Bu metinler, kaptı kaçtı şekilde, samimiyetsiz hazırlanan ve terörle mücadeleyi hafife alan metinlerdir.”