CHP'li Başarır: Saray ayda 845 milyon TL harcıyor

CHP'li Başarır: Saray ayda 845 milyon TL harcıyor

Başarır, bakanlığın Saray'a ilişkin verilerini paylaştı.

Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Saray'ın harcamalarını değinen CHP'li Ali Mahir Başarır, temmuz ayındaki harcamanın 845 milyon TL olduğunu söyledi. 

Emeğiyle yaşayan yurttaşlar yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı ile mücadele ederken, zam ve vergilerle ekonomik krzin faturasını halka kesen Saray'ın harcamaları da bir kez daha gündeme geldi. Dün, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Saray'ın harcamalarına dikkat çekti.

Açıkladığı verilerin Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın sitesinde yayımlandığını ancak 24 saat sonra kaldırıldığı belirten Başarır, "Saray, haziran ayında dakikada 15 bin, saatte 900 bin, günde 21 milyon, ayda 647 milyon lira harcıyordu. Temmuz ayında dakikada 18 bin yani 2,5 emekli maaşı, saatte 110 bin, günde 28 milyon, ayda 845 milyon lira harcıyor" bilgisini paylaştı.

Memur ve memur emeklilerin zam oranında yaşanan anlaşmazlığa da işaret eden Başarır, "Biri bu utanmazlığı anlatabilir mi? Memura zam yapabilirmiş. Ne kadar vicdanlısın Erdoğan! Ek bütçe istediler, 640 milyon lira zam yapıldı" dedi.

'ERDOĞAN BU PARAYI NE İÇİN KULLANACAK?'

Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre CHP'li Başarır, Cumhurbaşkanlığı bütçesinin ek ödeneklerle birlikte yaklaşık yüzde 100 oranında artırıldığını ve 10 milyar 877 milyon liraya ulaştığını söyledi.

"Cumhurbaşkanlığı bütçesi 5 milyar 62 milyon liraydı, 5 milyar 700 milyon lira olmalıydı ama 10 milyar 877 milyon lira oldu" diyen Başarır, "Çıkıp söylesin, nedir bu 5 milyar liralık fark? Erdoğan bunu nerede, ne için kullanacak? Burası sözüm ona hukuk devleti. Emekliye, işçiye, sokakta kalana, tüyü bitmemiş yetime çıksın anlatsın Erdoğan, nereye verecek bu parayı?" ifadelerini kullandı.

DAHA FAZLA