CHP'den deprem raporu: 'Vatandaşın doğrudan zararı 52 milyar doları aşıyor'

CHP'den deprem raporu: 'Vatandaşın doğrudan zararı 52 milyar doları aşıyor'

Depremlerin ekonomik maliyetine ilişkin rapor hazırlandı.

Maraş merkezli depremlere ilişkin CHP tarafından hazırlanan raporda, vatandaşların doğrudan zararının 52 milyar doları aştığı, toplam zararın ise 126,3 milyar dolar olduğu kaydedildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ekonomi Politikaları Başkanlığı, Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak koordinasyonunda "Kahramanmaraş Depremlerinin Türkiye Ekonomisine Olası Maliyeti, Yansımaları ve Atılması Gereken Adımlar" başlıklı bir rapor hazırladı. Önsözünü Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun kaleme aldığı raporda, yıkılan binalardan, hasar gören araçlara, üretim faaliyetlerindeki azalmadan, enkaz kaldırmaya kadar kalem kalem yapılan hesaplama sonucu depremin faturasının 126,3 milyar dolar olduğunun tespit edildiği belirtildi.

'VATANDAŞIN DOĞRUDAN GÖRDÜĞÜ ZARAR 52 MİLYAR DOLARI AŞIYOR'

Milliyet'ten Mehtap Gökdemir'in haberine göre depremler nedeniyle oluşan bina kayıp ve hasarının 44,2 milyar doları bulduğu ifade edilen raporda, "Buna kaybedilen ev eşyaları nedeniyle oluşan 6,6 milyar dolarlık zarar ile kaybedilen araç ve otomobiller nedeniyle oluşan 1,5 milyar dolarlık kayıplar da eklenince vatandaşın gördüğü doğrudan zarar 52 milyar doları aşıyor" denildi.

"Deprem nedeniyle altyapı, tarım, sanayi ve hizmet sektörleri kaynaklı fiziki hasar 24,3 milyar dolara; üretim faaliyetlerinin azalması sonucu oluşacak katma değer kaybı 13.3 milyar dolara ulaşıyor" değerlendirmesinin yer aldığı raporda, "Yıkım, hafriyat, konteyner, iaşe ve idame harcamaları 18,9 milyar dolar; Türkiye’nin beşeri sermaye kaybı ise 17,6 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Böylece depremin toplam faturası 126,3 milyar dolara çıkıyor" ifadeleri kullanıldı.