CHP, Meclis Genel Kurulu’nda ‘Yargıtay’ eylemine başladı

CHP, Meclis Genel Kurulu’nda ‘Yargıtay’ eylemine başladı

Meclis'teki eyleme TİP ve HEDEP milletvekilleri de destek verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Danışma Kurulu toplantısının yapılmayacağının açıklanması üzerine “Aldığımız karar gereği, yargı krizi ve darbe girişimini gündemde tutmak amacıyla bugünden itibaren TBMM Genel Kurulu'nu terk etmeme eylemine başlıyoruz” dedi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, TİP Hatay Milletvekili ve Gezi tutuklusu Can Atalay hakkında “hak ihlali” kararı veren AYM’nin kararına uyulmaması kararı alarak, Yüksek Mahkeme üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu duyurmuştu.

Yargıtay tarihinde bir ilk olma niteliği taşıyan karar ve açıklamanın ardından, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bugün TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'la görüşmüş ve TBMM Danışma Kurulu'nun toplanmasını talep etmişti. Kurtulmuş da gün içerisinde kurulun toplanması için çağrı yapacağı cevabını vermişti.

ÖZEL: GENEL KURULU'U TERK ETMEME EYLEMİNE BAŞLIYORUZ

CHP Genel Başkanı Özel, Meclis Danışma Kurulu toplantısının yapılmayacağını bildirdi. Özel, “Meclis Başkanı Sayın Numan Kurtulmuş tarafından yapılacağı bildirilen ve saat 17.00'de toplanması beklenen Danışma Kurulu toplantısının yapılmayacağını öğrendim” dedi.

Partisinin eyleme başlayacağını duyuran Özel, "Bu durumda dün gerçekleştirdiğimiz olağanüstü grup toplantısında aldığımız karar gereği, yargı krizi ve darbe girişimini gündemde tutmak amacıyla bugünden itibaren TBMM Genel Kurulu'nu terk etmeme eylemine başlıyoruz" ifadelerini kullandı.

MECLİS'TEKİ EYLEME TİP VE HEDEP DE DESTEK VERDİ

CHP'nin Meclis Genel Kurulu'nda başlattığı eyleme TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder ve HEDEP'li milletvekilleri de destek verdi.

ÖZEL: TÜM YURTTAŞLARI DİRENMEYE ÇAĞIRIYORUM, DARBELERİ HALK BASTIRIR

Genel Kurul'daki eyleme destek ziyaretinde bulunan CHP Genel Başkanı Özgür Özel açıklamalarda bulundu. Özel’in açıklamalarında öne çıkan açıklamalar şöyle:

“Yargı içerisindeki bir klik, AKP ve MHP’den aldıkları cesaretle Anayasaya kafa tutmaktadırlar. Anayasaya kafa tutmak darbe girişimdir. Anayasaya kafa tutarsanız bu ülkedeki kamusal düzeni nasıl sağlayabiliriz?

Numan Kurtulmuş’u sabah makul bir saatte aradım. Numan Kurtulmuş da bu durumdan hoşnut değildi. Numan Kurtulmuş’a Meclis’in saldırı altında olduğunu söyledim aynı 15 Temmuz’daki gibi. 15 Temmuz’dakiler tankla, tüfekle yaparlerken bugünküler kalemle, kararla yapmaktadır. Numan Kurtulmuş bu tespitlerimi dinledi. Bir Filistin Heyeti olduğunu, Danışma Kurulu’nun akşam saatlerine kalmasının mahsuru olup olmadığını sordu. Mahsuru olmadığını söyledim. Akşam 5’te yapılması beklenen toplantı bir şekilde yapılamadı. Ben bunu Numan Bey’e kondurmam ama dün yürütmenin yasamaya tahakkümü varken bugün de yürütmenin yasamaya tahakkümünü savunan birileri var.

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı ve milletvekilleri de eylemimizi ziyaret ettiler ve desteklerini açıkladılar. Diğer partiler de kendi durumlarına göre desteklerini ifade ettiler. Biz bundan sonraki süreçtte bu darbe girişimine karşı kim direniyorsa yanında olacağız. Ben bütün yurttaşlarımızı Anayasa’yı tanımayan bu tavra karşı direnmeye çağırıyorum. Darbeleri halk bastırır.”