Çatlakları sıvayla kapatan şirket, deprem konutları inşa edecek

Çatlakları sıvayla kapatan şirket, deprem konutları inşa edecek

Dizmanlar İnşaat, aldığı milyar liralık ihaleler ile 2 ilde deprem konutları inşa edecek.

Binalarında oluşan çatlakları sıva ile kapatmasıyla gündeme gelen Dizmanlar İnşaat, Adana ve Urfa'da milyarlarca liralık ihale aldı. Şirket, 2 ilde binlerce deprem konutu inşa edecek.

Maraş merkezli depremlerin ardından artçılara işaret eden uzmanların tüm uyarılarına rağmen yıkım yaşanan bölgelerde başlanan inşaat faaliyetleri devam ederken, deprem konutu ihalelerine de yenileri eklendi. AKP'ye yakın şirketlere "pazarlık" yöntemiyle birçok ihale verilirken, Maraş merkezli depremlerin ardından inşaatındaki çatlakları sıvayla kapatan şirkete de 2 ihale verildi. 

Müteahhit Nihat Dizman’ın sahibi olduğu Dizmanlar İnşaat, Adana'nın Yüreğir ilçesindeki bina inşaatında sıvayla çatlak kapatmalarına ilişkin "Onlar taşıyıcı değil, dekoratif unsurlar çatladı" savunmasında bulunurken, bu çatlakların binanın sağlamlığını etkileyici olmadığının resmi kurumlar tarafından tutanakla kayıt altına alındığı ve bir sorun bulunmadığı açıklaması yapmıştı.

MİLYAR LİRALIK İMZALAR

BirGün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre kamu ihaleleri alarak yıllar içinde büyüyen şirket, "pazarlık" yöntemiyle yapılan deprem konutu ihalelerine de teklif verdi. Önce Adana’nın Sarıçam ilçesinde "590 adet konut, altyapı ve çevre düzenlemesi işi" Dizmanlar Group ve alt şirketi Aydın İnşaat’a verildi. Şirketlerle TOKİ arasında 809 milyon 550 bin TL’lik sözleşme imzalandı.

Bunun dışında geçen günlerde TOKİ ile grubun bağlı şirketleri Urfa’nın Eyyubiye ilçesine "bin 421 konut, üç adet beşer dükkanlı ticaret merkezi" ile "altyapı ve çevre düzenlemesi yapılması" konusunda anlaşma sağladı. 2 milyar 697 bin TL’lik iş yine "pazarlık" yöntemiyle en makul teklifi veren şirketlerde kaldı.

MÜTEAHHİTİN KIZI ADAY ADAYI OLMUŞTU

Müteahhit Nihat Dizman’ın kızı Hazal Dizman bir dönem AKP Kadın Kolları MKYK üyesi ve Siyasi ve Hukuki İşler Teşkilat Başkan Yardımcısı’ydı. Hazal Dizman ayrıca 14 Mayıs seçimleri için de AKP’den milletvekili aday adaylığını açıklamıştı.