Can Atalay’dan ‘Filistin’ mesajı: ‘Bu soykırımcı savaş derhal durdurulmalı’

Can Atalay’dan ‘Filistin’ mesajı: ‘Bu soykırımcı savaş derhal durdurulmalı’

Atalay, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına ilişkin bir mektup yayımladı.

İleri Haber

Gezi Davası’ndan aldığı 18 hapis cezası nedeniyle Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını konu alan bir mektup yayımladı. Filistin halkının 75 yıldır yok sayıldığını ifade eden Atalay, “Filistin halkına yönelen bu soykırımcı savaş derhal durdurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Hamas’ın başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonu ile başlayan Filistin-İsrail çatışması 13 günü geride bırakırken, yitiren sivillerin sayısı hızla artmaya devam ediyor.

TİP Hatay Milletvekili Can Atalay, Gezi Davası’ndan aldığı ceza nedeniyle tutulduğu Silivri Cezaevi’nden bir mektup yayımladı.

‘BU ZULMÜN HEM HAMİSİ HEM SUÇ ORTAĞI EMPERYALİZM’

Atalay’ın, “Tam 75 yıldır bir halk, Filistin halkı yok sayılıyor” diyerek başladığı mektubunda şu ifadeler yer aldı:

“Tam 75 yıldır çoluk çocuk, genç, yaşlı, kadın, erkek, silahlı, silahsız demeden Filistin halkına her türlü araçla, yolla, yordamla zulmediliyor!

75 yıldır siyonist işgalcilere her şey serbest; onların suçları görülmez, onlar yargılanmaz hesap vermez!

Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere emperyalizm 75 yıldır bu zulmün hem hamisi hem suç ortağı.

‘İSRAİL, ULUSLARARASI CEZA ADALETİ KARŞISINA ÇIKMALI’

Bugün 18 Ekim 2023 Netenyahu iktidarı 75 yıldır işlenen suçların yanına bir yenisini, yeni bir Sabra ve Şatilla Katliamı’nı ekledi. İnsanlık tarihinde eşi az görülen biçimde bir hastanenin bombalanması ile gelinen aşamanın adını koymak durumundayız:

Bu soykırımı derhal durdurmak ve sorumluların uluslararası ceza adaleti karşısına hiç gecikmeden çıkmalarını mücadele gündemimizin en üst sıralarına yazmak!

Filistin halkına yönelen bu soykırımcı savaş derhal durdurulmalıdır.

Başta 17 Ekim saldırısı olmak üzere 7 Ekim'den bu yana başta sivillere yönelik olanlar olmak üzere insanlığa karşı suç işlemiş herkes ama herkesin adalet önünde hesap vermeleri güvence altına alınmalıdır.

‘DERHAL ATEŞKES, DERHAL ADİL BİR BARIŞ’

Başta Gazze olmak üzere tüm bölgede derhal insani ateşkes kabul edilmelidir. Derhal ateşkes! Derhal adil bir barış!

Adil bir barış için tüm insanlığın ayrım gözetmeksizin sivillere karşı saldırılara karşı ses yükseltmesi ve Filistin halkının, haklarının daha fazla gecikmeksizin teslimi!

Kahrolsun faşizm! Kahrolsun emperyalizm! Kahrolsun siyonizm! Yaşasın Filistin halkının haklı mücadelesi! Yaşasın halkların kardeşliği!”