Bolat: Bütün marketlerden indirim bekliyoruz

Bolat: Bütün marketlerden indirim bekliyoruz

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, marketler için talepte bulundu.

MASFED yetkililerini bakanlıkta ağırlayan Ticaret Bakanı Ömer Bolat; otomobil ve emlak fiyatında düşüş olduğunu savundu. Enflasyonla da mücadele ettiklerini söyleyen Bolat, "Cumhuriyetimizin 100. yılında bütün marketlerden indirim bekliyoruz" dedi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Mahmut Gürcan ve beraberindeki heyet ile bakanlıkta bir araya geldi. Daha önce yaptığı açıklamayı tekrarlayarak otomobil fiyatlarında yüzde 15'e varan düşüşler olduğunu savunan Bolat, "Hem ikinci el satışlarında hem de bayiler, artık stoklardaki arabaları ortaya çıkardı. Bayiler de kampanyalara başladı. Yıl sonuna kadar sıfır araç satışlarında da kimi araç modellerine ve markalarına göre yüzde 10 ila yüzde 20 arasında indirim kampanyaları görmeye başladık. Bu tüketicilerimiz açısından çok iyi. Piyasaların düzelmesi için ve rasyonel, istikrarlı bir şekilde işlemesi için çok iyi. Rekabetçiliği yeniden kazanmış olduk. Rekabetle birlikte fiyat düşüşleri de beraberinde gelecek" diye konuştu.

'EMLAK FİYATLARINDAKİ KÖPÜK ORTADAN KALKTI'

Emlak fiyatlarındaki "köpüğün" de ortadan kalktığını iddia eden Bolat, "Sektör yetkililerinden de bu konuda bilgi alıyoruz. Biz de piyasayı denetliyoruz. Bu minvalde Türkiye Emlak Müşavirler Federasyonu da 10 gün kadar sonra bizi ziyaret edecek. Bu konuda atılan adımlardan dolayı teşekkür edeceklerini söylediler" ifadelerini kullandı.

'CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA BÜTÜN MARKETLERDEN İNDİRİM BEKLİYORUZ'

Gıda perakendecileri ile de birçok toplantı yaptıklarını söyleyen Bakan Bolat, "Onların da uygulamaları ile ilgili yanlış bulduğumuz konularda denetimlerimizi artırdık. Onlardan da indirimler bekliyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında büyük bir indirim kampanyası bütün marketlerden bekliyoruz. Bu konuda öncülük edenlere de teşekkür ediyoruz. Piyasadaki enflasyonu azdıracak uygulamalara karşı mücadelemizle, enflasyonla mücadelede başarılı olacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" ifadelerini kullandı. (DHA)