Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Naci İnci hakkında inceleme başlatıldı

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Naci İnci hakkında inceleme başlatıldı

Okula girişi engellenen öğrenciler İnci hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yeniden yapılandırma kararına tepki gösteren öğrencilerin okula girişini engelleyen Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci ve yönetim hakkında inceleme başlattı.

Sözcü gazetesinden Fırat Fıstık'ın haberine göre, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından fakültelerin yeniden yapılandırılma kararı alınmış, bu karara öğrenciler ve akademisyenler tepki gösterirken, fakültelerin ayrılmasına karşı hem basın açıklaması yapılmış hem de forum düzenlenmişti.

Söz konusu protesto ve açıklamalara katılan 10 öğrencinin okula girişi engellenmiş ve üniversitelilerin kartları iptal edilmişti. Okul yönetimi tarafından ise bu engellemeye dair bir açıklama yapılmamıştı.

Bu adımın ardından öğrenciler, avukatları aracılığıyla suç duyurusunda bulunmuştu. Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda toplanan öğrenciler tarafından yapılan açıklamada konuşan Berkay Morkan, “Sıra arkadaşlarımızdan aldığımız güçle demokratik üniversite talebimizi baskılamaya çalışan bu politikalara karşı nasıl direnç göstereceğimizi çok iyi biliyoruz. Keyfi şekilde arkadaşlarımızın kampüse alınmamasını hiçbir şekilde kabul etmiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

REKTÖR VE YÖNETİM HAKKINDA İNCELEME

Yürütülen soruşturma YÖK’e de gitti. YÖK, öğrencilerin itirazıyla birlikte savcılıktaki dosya üzerine Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci ve yönetim hakkında inceleme kararı aldı. 

Üç yıldır süren Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolar sonucu, rektörlüğün yaptırımları ilk kez öğrencilerin itirazı üzerine YÖK tarafından incelenecek.