Başsavcılık’tan ‘Dilan-Engin Polat’ açıklaması

Başsavcılık’tan ‘Dilan-Engin Polat’ açıklaması

Dilan Polat ve Engin Polat’ın yurt dışına kaçacağı haberleri üzerine açıklama yapıldı. 

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı,Dilan Polat ve eşi Engin Polat'ın yurtdışına kaçacağına ilişkin haberler üzerine bir yazılı açıklama yaparak, Polat çiftinin yurtdışına çıkış yasağının bulunduğunu ve tüm mal varlıklarına el konulduğu hatırlattı.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından haklarında rapor hazırlanan ve mal varlıklarına el konan Dilan Polat ve Engin Polat çiftinin yurt dışına kaçma planları olduğu iddiası edildi.

Gazeteci Erk Acarer, katıldığı bir yayında Polat çiftinin kaçma şüphesine ilişkin “Emniyet kaynaklarımızdan aldığımız bilgiler, bir Dubai planı yapıldığını ortaya koyuyor. Ben net olarak bilmiyorum ama bir görüşme yapıldığı söz konusu. 5 milyon dolar paranın konuşulduğu, 1 milyon doların da Engin Polat tarafından görüşme yapılan kişiye verildiği ifade ediliyor. Bu mesele de bu dosyanın daha da önemli hale gelmesine vesile oluyor” ifadelerini kullandı.

‘ŞÜPHELİLER HAKKINDA YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI VAR’

Söz konusu iddialar sosyal medyada gündem olurken, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Cumhuriyet Başsavcılığımıza Engin Polat, Dilan Polat ve diğer şüpheliler hakkında ihbarda bulunulması üzerine şüpheliler hakkında 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi, 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu'na muhalefet, 7258 sayılı Kanun'a muhalefet suçlarından soruşturma işlemlerine başlanılmıştır. Yürütülen soruşturma kapsamında şüpheliler hakkında Yurt Dışına Çıkış Yasağına ilişkin Adli Kontrol Tedbiri uygulandığı, ayrıca CMK 128. Madde kapsamında şüphelilerin tüm malvarlıklarına el konularak dosya hakkında kısıtlılık kararı verilmiştir. Soruşturma kapsamında maddi gerçeğin her yönüyle açığa çıkarılması amacıyla gereken işlemler titizlikle sürdürülmektedir."