Bankaların nakit avans ve esnek hesaplara müdahalesi ne anlama geliyor?

Bankaların nakit avans ve esnek hesaplara müdahalesi ne anlama geliyor?

Merkez Bankası’nın kısıtlamalarını değerlendiren İktisatçı-Yazar Sönmez, seçim sonrası olası senaryoları anlattı.

Ayşenur Önal

İktisatçı-Yazar Mustafa Sönmez, bankaların nakit avans ve esnek hesaplara müdahalesini değerlendirdi. Yurttaşın seçim öncesi enflasyon endişesi olduğunu belirten Sönmez, “Kılıçdaroğlu kazanırsa bir güven iklimi söz konusu olur ama Erdoğan kazanırsa kötü performans devam eder” diye konuştu.

Merkez Bankası kararıyla kredi kartından nakit avans çekimine sınırlama getiren bankalar, dün gece beklenmedik bir adımla kredili mevduat hesaplarının da limiti kısıtlandı. Bu hesapların limitleri, kullanıcılara haber verilmeden yaklaşık yüzde 80 oranında düşürüldü.

Yaşanılan kısıtlamaların yanı sıra Merkez Bankası'nın anketine göre, yıl sonu dolar/TL beklentisi 23,09 olurken, 12 ay sonrası dolar/TL beklentisi 24,08'den 24,61'e yükseldi.

YURTTAŞ ENDİŞELİ: PARASINI DÖVİZE YATIRIYOR

Dövize artan talep nedeniyle bankalara kısıtlama talimatı gittiğini belirten Sönmez, Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimleri öncesi yurttaşın yönelimini şöyle değerlendirdi:

“Şimdi dövize ve altına bir yönelim var. İnsanlar herhalde kendilerini bir yandan sağlama almak istiyorlar Türk lirasında kalmak istemiyorlar, bir taraftan da seçim ertesinde bir türbülans olma ihtimali var yani döviz fiyatlarında hızlı bir artış olma ihtimalini düşünüyor olabilirler. O nedenle ellerindeki Türk liralarını dövize çevirmek ya da bankalardan Türk lirası kredi alıp onları dövize dönüştürerek para kazanmak pratiği var.”

‘MERKEZ BANKASI DÖVİZ EĞİLİMİNİN ÖNÜNE GEÇMEK İSTİYOR’

Yurttaşın Türk lirasını dövize ya da altına yatırarak kar elde etmek istediğine değinen Sönmez, “Dolayısıyla kredi kartlarını kullanarak bir anlamda borçlanma ve onu dövize yatırma ya da kredi kartıyla altın alınmasını önlemeye çalışıyor Merkez Bankası. Bu eğilimler dövize eğilimi arttırıyor ve dövizin fiyatını arttırıyor. Merkez Bankası da bunun önüne geçmek için bankaların kredi musluklarını açmasını istemiyor ki Türk lirasına erişemesinler ve altın almasınlar” diye konuştu.

BANKALAR YURTDIŞINA PARA KAÇIRILMASININ ÖNÜNE Mİ GEÇİYOR?

“Bankaların Erdoğan’ın yenilgisini kabul ettiği ve para kaçırılmasının önüne geçildiği” gibi iddialar hakkında da yorum yapan Sönmez şöyle konuştu:

“Para kaçırılması gibi işlemlere de kısıtlama getirmiş olabilirler, bu da mümkün. Yani döviz sahasındaki hareketliliği düşürmeye çalışıyorlar. Buradaki trafiği yavaşlatmaya çalışıyorlar çünkü oradaki her hareketlilik dövizin fiyatını yukarı çeken bir işleme dönüşüyor. Bunu da Erdoğan istemiyor, Merkez Bankası da bankalara getirdiği kısıtlamalarla önlemeye çalışıyor.”

‘KILIÇDAROĞLU KAZANIRSA BİR GÜVEN İKLİMİ SÖZ KONUSU OLUR’

Seçim öncesi yurttaştan dövize eğilimin nedeninin enflasyonun yükselme endişesi olduğunu ve 2 farklı senaryonun beklediğini kaydeden Sönmez, her 2 adayın da kazanması durumunda öngördüğü senaryoları şöyle anlattı:

“Eğer Kılıçdaroğlu kazanırsa bir güven iklimi söz konusu olur, Türkiye’ye para girişi olur ve bu döviz fiyatını en azından stabil tutar, çok düşürmese de. Ama tersi olursa Erdoğan’ın ekonomiye yönetmede şimdiye kadar ki kötü performansı devam eder ve dışardan bir para girişi olmaz ve içerde döviz fiyatı yükselir. Böyle bir beklenti içinde insanlar.”